Kılıçdaroğlu ile Akşener'in kritik görüşmesinin ardından ortak açıklama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in CHP Genel Merkezi'ndeki görüştü. Görüşme sonrası yapılan açıklamada Meral Akşener, "Cumhurbaşkanlığı adaylığımı sürdürüyorum" derken; Kılıçdaroğlu 'Bu demokrasi birlikteliğini sürdürmenin önemli olduğunu düşünüyorum' açıklaması yaptı.

25 Nisan 2018 Çarşamba, 13:21
Abone Ol google-news

<video:963974>

 Siyasi partilerin Cumhurbaşkanı aday arayışları devam ederken muhalefet kanadında karşılıklı ziyaretler devam ediyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti.

Meral Akşener'i CHP Genel Merkezi önünde Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek karşıladı. Akşener, daha sonra Kılıçdaroğlu'nun makam odasına geçti. Akşener ile Kılıçdaroğlu, el sıkışarak, basın mensuplara poz verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yaklaşık 50 dakika süren görüşme sonrasında ortak basın açıklaması yaptı.

AKŞENER: ADAYLIĞIMI SÜRDÜRÜYORUM

Meral Akşener, ziyaretin CHP'li 15 milletvekilinin İYİ Parti'ye geçmesinden dolayı teşekkür manasında olduğunu belirterek şunları söyledi:

"CHP ve Sayın Genel Başkanı'nı ziyaret nedenimiz, kendilerini gösterdikleri o üstün demokrasi hamlesine yönelik teşekkür etme amaçlı. Çok kirli bir senaryoyu ortadan kaldıran bir sonuçla karşı karşıyayız ve Türkiye'de demokrasinin, Türkiye'de milletin sesinin, Türkiye'de hukukun üstünlüğünün gerçekleşmesi için gerekeni yapmak üzere onlar bir adım attılar. Biz de kendilerine teşekkür ediyoruz. Diğer taraftan, merak ediyorsunuz mutlaka içeride ne konuştuğumuzu. Ben 1 Nisan ve 25 Ekim'de orada aziz milletimize ilan ettiğim gibi, İYİ Parti'nin 100 bin imzayla Cumhurbaşkanlığı adaylığımı sürdürdüğümü sizlerle paylaşmak isterim. Türkiye'nin siyasetini geçmişten itibaren tanzim etmeye kalkışacaklar, sıfır riskle Türkiye siyasetini bizleri tanzim etmeye kalkanların burada başarısız olacağı açıktır. Bir demokrasi katliamının önüne geçildi."

SLOGANI AÇIKLADI

Akşener, partilerinin sloganını da "Türkiye ve milletimiz iyi olacak" diye açıkladı.

KILIÇDAROĞLU: DEMOKRASİYİ GETİRECEĞİZ

Kemal Kılıçdaroğlu da Akşener ve ekibinin teşekkür ziyareti için geldiğini ifade ederek şöyle konuştu:

"Aslında bizim yaptığımız teşekkürden çok daha öte demokrasinin bu topraklarda yaşamasını sağlamaktı. Bir siyasi partiye karşı kumpas kurulması, onun seçimlere katılmaması için pek çok davranış sergilenmesi bizim içimize sindireceğimiz bir olay değildi. Dolayısıyla bizim yaptığımız, İYİ Parti'ye katkının çok daha ötesinde, demokrasiye katkıdır. Şunu rahatlıkla bütün vatandaşlarıma söyleyebilirim. Biz demokrasiyi savunanlar, hangi parti olursa olsun 24 Haziran ve 25 Haziran'da biz bu ülkeye gerçek anlamda demokrasiyi getireceğiz. Bütün vatandaşlarım 25 Haziran sabahına huzur içerisinde uyanacaklar. Bundan yüzde 100 eminim. Dolayısıyla bu birlikteliği, demokrasi birlikteliğini sürdürmenin demokrasiye inanan bütün partiler açısından da önemli olduğunu düşünüyorum."

Meral Akşener,CHP Genel Merkezindeki görüşmeye İYİ Parti kurmayları Aytun Çıray, Koray Aydın ve Ümit Özdağ ile birikte gedi. Görüşmede CHP heyetinde ise Kılıçdaroğlu'nun yanısıra Bülent Tezcan, Gamze Akkuş İlgezdi, Haluk Koç, Muharrem Erkek e Mehmet Bekaroğlu katıldı.

<video:963932>

Öte yandan CHP Parti Meclisi, Kılıçdaroğlu'na ittifak için yetki vermişti.

 CHP MİLLETVEKİLLLERİ BUGÜN GENEL MERKEZDE TOPLANACAK

 CHP milletvekillleri, bugün 16.00'da parti genel merkezinde toplanacak.

Akşener: Keşke Abdullah Gül de aday olsa

Muharrrem İnce'nin Gül çıkışına CHP'den sert tepki

CHP'den Abdullah Gül açıklaması: Yeter artık