Kılıçdaroğlu, Koca Seyit'i ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çanakkale Savaşları'nın simge isimlerinden Koca Seyit'e ilişkin, ''Gönlümüzde ona yer ayırdık. Onun gönlümüzdeki yeri her zaman değerli ve yüce kalacaktır'' dedi.

18 Mart 2011 Cuma, 16:10
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ile Balıkesir'in Havran ilçesine bağlı Koca Seyit Köyü'ne gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, burada Koca Seyit'in mezarını ziyaret ederek, çiçek bıraktı.

CHP Lideri ve beraberindekiler, okunan Kuranıkerim'i dinleyip dua ettikten sonra Koca Seyit anıtının bulunduğu tören alanına geçti.

Alanda mehter takımının gösterilerini izleyen Kılıçdaroğlu, daha sonra yaptığı konuşmada, Çanakkale Deniz Zaferi'nin bir inanç, kararlılık, duruş ve ilke olduğunu belirterek, Çanakkale'de savaşanların yedi düvele karşı mücadele ettiklerini ve ''Çanakkale geçilmez'' dediklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, buna rağmen bir gerçek daha olduğunu, Çanakkale'nin 1915'te geçilemediğini; ancak daha sonra aynı düşmanların ellerini, kollarını sallayarak İstanbul'a geldiklerini dile getirerek, şöyle devam etti:
''Önce düşüneceğimiz nokta bu. Mücadeleyi veriyoruz, savaş meydanlarında siper sipere mücadelemizi veriyoruz. Nasıl oluyor da bu mücadelenin sonunda aynı kişiler yine boğazı geçerek İstanbul'a geliyorlar. Mustafa Kemal'i parlatan Çanakkale'dir. Ama Mustafa Kemal'in kahramanlığı asıl Anadolu'dadır. O, bir gün İstanbul'da kalktığında Dolmabahçe önlerinde Çanakkale'de savaşını, mücadelesini verdiği gemileri gördü. Düşman gemilerini gördü ve şunu söyledi: 'Onlar geldikleri gibi gideceklerdir' ve onlar Mustafa Kemal ve arkadaşlarının mücadelesi sonunda geldikleri gibi gittiler. Onları geldikleri gibi gönderen o kahramanlara, Kuvayı Milliyecilere selamlarımızı, saygılarımızı, şükranlarımızı gönderiyoruz.''

Burada Seyit Onbaşı'yı andıklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
''Seyit Onbaşı, askere giderken belki bunları, olacakları bilmiyordu. Hiç düşünmüyordu bir gün bir kahraman olacağını. Topu kaldırdı, düşmanın en görkemli gemisi denize, Çanakkale'ye gömüldü ve ondan sonra hepimizin gönlünde, geleceğinde bir kahraman olarak bütün şehitlerimiz gibi ona da selamlarımızı saygılarımızı gönderiyoruz. Gönlümüzde ona yer ayırdık. Onun gönlümüzdeki yeri her zaman değerli ve yüce kalacaktır. Çanakkale'de Anadolu'da mücadeleyi verdik, yeni ve güzel bir yurdumuz oldu. Adına Türkiye Cumhuriyeti dedik. Burada barış içinde, huzur içinde, kardeşçe yaşamak istiyoruz. Mustafa Kemal ve arkadaşlarının, cumhuriyeti kurarken ilk yaptıkları iş bir iktisat kongresi gerçekleştirmek oldu. Çünkü diyordu ki Mustafa Kemal: 'Savaş meydanlarında kazanılan zaferler ekonomik zaferlerle taçlandırılmadıkça bağımsızlığımızı koruyamayız.' Onun için 10 yılda 10 milyon genç yarattılar. Demir ağlarla ördüler Türkiye'yi. Türkiye'yi dört bir yandan mamur, müreffeh bir ülke haline getirmek istediler ve mücadele ettiler. O mücadele bugün de sürüyor. O mücadeleyi bugünden sonra da genç çocuklarımız Kuvayı Milliye ruhuyla Türkiye'yi çağdaş uygarlığa taşıyacaklardır. Bu mücadeleyi hep beraber vereceğiz.''

Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra parti otobüsüyle Balıkesir'e hareket etti.