Kılıçdaroğlu'ndan iki yeni referandum önerisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'de partisinin grup toplantısında konuştu. Suriyelilere vatandaşlık verileceğine yönelik açıklamaları dile getiren Kılıçdaroğlu, "Suriyelilere vatandaşlık verilsin mi, verilmesin mi, referanduma gidelim. Milletten kormayacaksınız. Tutturmuş Rakka'ya gidelim. Rakka operasyonunu da referandumda millete soralım" dedi.

28 Şubat 2017 Salı, 13:40
Abone Ol google-news

<video:687367>

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'de partisinin grup toplantısında konuştu. Suriyelilere vatandaşlık verileceğine dair hükümet kanadından yapılan açıklamaları dile getirerek referandum çağrısında bulundu. Kılıçdaroğlu, "Suriyelilere vatandaşlık verilsin mi, verilmesin mi, referanduma gidelim. Milletten kormayacaksınız. Tutturmuş Rakka'ya gidelim. Rakka operasyonunu da referandumda millete soralım" diye konuştu. 
Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının satır başları şöyle:

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin başarılarından rahatsızlık duyuyorlardı. Sayın Aziz Kocaoğlu 397 yılla yargılanıyordu. Dün arkadaşlarıyla birlikte beraat etti. Neden rahatsız oldular. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin uluslararası kredi notu, Türkiye Cumhuriyeti'nin notundan daha iyi.

Devlet dediğiniz kurum vatandaşına hizmet eder. 28 Şubat darbesine ne kadar karşıysak, 20 Şubat darbesine de o kadar karşıyız.

Mağdur ailelerin sayısı 1 milyonu aştı. Hapisaneler tıka basa dolu. Bizi suçluyorlar, FETÖ'ye sahip çıkıyorsunuz diye. Biz FETÖ'ye değil, mağdurlara sahip çıkıyoruz.

Bunların yaptıklarıyla 12 Eylül darbesinden sonra yapılanlar aynı değil midir?

Pekçok akademisyenin görevine son verdiler. İbrahim Kaboğlu, üniversiteden attılar, pasaportuna el koydular. Kaboğlu yurt dışında da ders veriyor. Kaboğlu'nun ne günahı vardı? Efedim Binali Yıldırım kurunun yanında yaş da yanar diyor? Nasıl bir mantıktır bu arkadaşlar? 

Türkiye iyi yönetilmiyor. 15 yıldır iktidardalar. 15 yıl önce insanlar kömüre muhtaçtı, 15 yıl sonra yine muhtaçlar. Hiçbir şey değişmedi. Kendi gelirleri 6 kat arttı. Muhtaç ailelerin gelirleri artmadı.

Kılıçdaroğlu: Devleti 12 saatte ele geçirir - VİDEO

<video:687388>

15 yılda gelir 3 kart arttı diyorlar. 6 buçuk milyon işsizimiz var. Nasıl oluyor bu.

Efendim istikrar gerek diyorlardı. 15 yıldır hükümetsiniz. 15 yıldır istediğinizi yapıyorsunuz. 15 yıl sonra işsizlik arttı.

Bizim çocuklarımız Suriye'de şehit oluyorlar. Onların gençleri Türkiye'de. Nasıl oluyor bu? Üstelik iş bulup çalışıyorlar. Bizim çocuklarımız işsiz. İşsiz kardeşim hala bu düzene isyan etmeyecekmisin?

REFERANDUM ÇAĞRISI

Suriyelilere vatandaşlık verilsin mi, verilmesin mi, referanduma gidelim. Milletten kormayacaksınız. Tutturmuş Rakka'ya gidelim. Rakka operasyonunu da referandumda millete soralım.

Hükümete diyoruz bakın, bu sorunların çözülmesi için ne gerekiyorsa yaparız. İşsizliği önlemek için Meclis'e kanun getirin destekleyelim. Her türlü desteği veririz ama onlar bütün bunları unutmuşlar. Tek adam rejimi getireceğiz diyorlar. Benim aklımın almadığı konu da budur. Ülkemin bu kadar sorunu varken neden tek adam rejimi. Tek adama her türlü imkanı verin diyorlar.

"HAYIR DİYEN TERÖRİSTTİR SÖZLERİ, KAMUOYUNDAN TEPKİ GELİNCE BUNDAN VAZGEÇTİLER"

Buldukları tek bir şey var: Hayır diyen teröristtir. Kamuoyundan tepki gelince bundan vazgeçtiler. Bunu söyleyenler, terör örgütlerine yardım ve yataklık yapanlardır. Neden bütün yetkiler bir kişiye verilsin? İşin garip tarafı da bu. Neden 600 milletvekili? 550 neyinize yetmiyor da 600.

Şimdi soruyoruz neden tek adam rejimi? Neden bütün yetkiler tek bir adama verilsin? Neden 600 milletvekili? Neden Meclis'in fesh edilmesi yetkisini veriyoruz? Bu soruların cevabını bekliyoruz. Hangi gerekçe ile cumhurbaşkanı taraflı olacak. Bana bir tane mantıklı gerekçe göster, ben de evet oyu kullanayım. Ben namuslu vatandaşlarıma hayır oyu vermeye çağırıyorum.

ORHAN GENCEBAY'IN ŞARKISINI ÖRNEK GÖSTEREREK UYARDI

Bize evet oyu kullanın diyorlar. Bir tane mantıklı gerekçe göster evet diyeyim. Ama ben sana yüzlerce mantıklı gerekçe gösteriyorum. Sevgili vatandaşım git huzur içinde hayır de. Yıllar yılı Orhan Gencebay'ın çok güzel bir şarkısını dinleyip söyledik. Hatasız kul olmaz diye. Hata insan ait bir özelliktir. Hatasız kul olmaz. Önemli olan hatadan ders çıkarmaktır. Bir kişiye devleti teslim ederseniz ve o kişiyi birileri kandırırsa 24 saatte, o bile uzun 12 saatte o güçler devleti ele geçirir. İnce ince çalışmaya gerek yok. Bir kişiyi kandırmanız yeter. Böyle bir maceranın içine Türkiye sürüklenebilir mi? Sürüklenmemeli.

"DEVLETİN SİGORTASI, SİBOBU VARDIR. KULLANDIĞIMIZ ARABADA BİLE YEDEK LASTİK OLMASI LAZIM"

Kılıçdaroğlu, "Bu kadar yetkiyi evliyaya versen evliyayı azdırırsın diye bir söz vardır. Aynı tablo ile karşı karşıyayız. Bu kadar yetki bir kişiye verilemez. Doğru değildir. Devletin sigortası vardır. Sibobu vardır. Kullandığımız arabada bile yedek lastik olması lazım. Yedek lastik olamadan sizi yola çıkarmazlar" dedi.

"BU KADAR YETKİ VERİLİRSE MUHTARLIĞIN KAPISINA ANAHTARI ASAR"

Kılıçdaroğlu, "Bir kararname çıkarırlar muhtarlıkları kaldırdım derler. Yarın miting meydanlarında olmasa bile, ben TBMM'yi fesh ediyorum. Muhtarlığı niye fesh etmeyeyim. Bu kadar yetki verilirse muhtarlığın kapısına anahtarı asar. Hala hayır demeyecek misin sevgili muhtar kardeşim" dedi.

"EVET OYUNUN VEBALİ AĞIRDIR. ÇOCUKLARINIZA, BAYRAĞINIZA, SAYGI DUYUYORSANIZ HAYIR DİYECEKSİNİZ"

Kılıçdaroğlu, "Evet oyunun vebali ağırdır. Evet oyunun vebali ağırdır. Çocuklarınıza, bayrağınıza, vatanınıza saygı duyuyorsanız tek yolu vardır; bu kadar yetki bir kişiye verilmez hayır diyeceksiniz. Hayır olursa sonunun ne olacağını biliyoruz. Evet olursa sonunun ne olacağını bilmiyoruz" dedi.