"Kimin eli kimin cebinde?"

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 'Dallas dizisi' gibi olduğunu belirterek Başbakan Erdoğan'a "Kimin eli kimin cebinde belli değil, dolayısıyla İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü kimdir?" diye sordu.

04 Ocak 2010 Pazartesi, 11:38
Abone Ol google-news

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen Meclis Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, yaklaşık 2.5 milyon öğrencinin eğitim gördüğü İstanbul'da müdür krizi yaşandığını belirterek "Dört buçuk ay önce Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu tarafından okulların açılmasına çok az bir süre kala, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, görevden alınmıştır. Özer'in neden görevden alındığına yönelik ise hiçbir açıklama yapılmamıştı. Anlaşılan o ki yeni atanan müdür ile asil olan müdür arasındaki 'müdürlük kavgası' hala devam etmektedir. Özer, resmi olarak görevden alınmadığını söylerken, vekaleten atanan müdürün nasıl bir sorumluluk taşıdığı da bilinmemektedir. Anlaşılıyor ki görev değişikliğinin arkasında ciddi bir çekişme yatmaktadır. AKP hükümeti her alanda olduğu gibi eğitim alanında da keyfi bir kadrolaşma içindedir. Milli Eğitim Bakanlığı üzerinden oynanan bu oyunun vebalini geleceğimiz olan gençlere yüklemekten vazgeçilmelidir" dedi. Sevigen soru önergesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a şu soruları yöneltti:
"İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dallas dizisi gibi. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Dolayısıyla İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü kimdir? Yeni müdür hangi kritere göre tayin edilmiştir?İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlerinin değiştirilmesi İstanbul'da açıktan konuşulmayan ama herkesin bildiği bir rant pazarlığından mı kaynaklanıyor? İstanbul'daki eski il milli eğitim müdürünün İstanbul'u taşıyacak kapasitesi yoksa bir önceki bakanınız döneminde neden ataması yapılmıştır? Sizler işe göre mi adam, adama göre mi iş belirliyorsuuz?Atadığınız müdür ile bir önceki bakanınız tarafından atanan müdür arasındaki kavganın İstanbul'da eğitim gören çocuklara zarar verdiğini düşünüyor musunuz? Eğitimde bu kadar sorun varken, milyonlarca öğrencinin eğitim gördüğü İstanbul'da bu kargaşayı yaratan bakan hakkında ne düşünüyorsunuz? İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde Milli Eğitim Bakanlığı üzerinden bir tiyatro oynanıyor. Siz bu tiyatronun neresindesiniz?"