'Kişisel ihtirasları uğrana ülke savaşın eşiğinde'

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Özellikle Ortadoğu'ya göz dikerek, kişisel ihtirasları uğruna, içinde bulunduğumuz coğrafyayı ülkemizi de içine alabilecek bir savaşın eşiğine getirenler, anlaşılan tarih bilgisinden ve geçmişten ders çıkarma erdeminden yoksundurlar" dedi.

14 Kasım 2014 Cuma, 12:46
Abone Ol google-news

CHP tarafından Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi'nde düzenlenen 100. Yılında 1. Dünya Savaşı Sempozyumu'na katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Tarih siyasetçilerin istismar edecekleri bir alan değil, tarih siyasetçilerin ders çıkaracağı bir alandır" dedi.

BARIŞ EKSENLİ DIŞ POLİTİKAYA SADIK KALINMALI

Ortadoğu'daki gelişmelere işaret eden Kılıçdaroğlu, "Özellikle Ortadoğu'ya göz dikerek, kişisel ihtirasları uğruna, içinde bulunduğumuz coğrafyayı ülkemizi de içine alabilecek bir savaşın eşiğine getirenler, anlaşılan tarih bilgisinden ve geçmişten ders çıkarma erdeminden yoksundurlar" diye konuştu. Kılıçdaroğlu, "Bugün içinde bulunduğumuz koşullarda belki de en çok ihtiyaç duyduğumuz siyasi yönelim, Cumhuriyet tarihimizin barış eksenli dış politika anlayışına sadık kalmaktır. Ve şunu asla unutmayalım tarih siyasetçilerin istismar edeceği bir alan değildir. Tarih siyasetçilerin ders çıkaracakları bir alandır" diye konuştu.

BALBAY KARŞILADI, SARIGÜL EŞLİK ETTİ

Sempozyumun hazırlığında görev alan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Kemal Kılıçdaroğlu'nu kapıda karşıladı. Ve ardından da sempozyum kapsamında açılan 1. Dünya Savaşı fotoğrafları sergisini gezdirdi. Mustafa Sarıgül ve İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedaroğlu eşliğinde salona giren Kılıçdaroğlu, sempozyumun açılış konuşmacıları Prof.Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Talat Halman, Prof. Dr. Feroz Ahmet'le tek tek tokalaştı.

BALBAY: İLK ADIM BU

Sempozyum ve sergiyle ilgili konuşan Balbay ise, "Fotoğrafları, araştırmacı kardeşimiz Necmettin Özçelik'in arşivinden aldık. CHP olarak günlük siyasi tartışmaların dışında, farklı birşey yapıyoruz. Tarihi bilim insanlarına bırakıp onlardan ders almayı, gelecek kurmayı planlıyoruz" dedi.

Temel sloganlarının, " 20 Yüzyılın belleğini bilimin ışığında 21. Yüzyıla taşıyoruz" olduğunu söyleyen Balbay, " Biz Türkler tarihi yapmaktan, yazmaya fırsat bulamıyoruz. En uzun yolculuk bile ilk adımla başlar derler ya, sempozyumun heyecanıyla söylüyorum. Çok önemli bir yolculuğun ilk adımı bu" diye konuştu.