"Kızım ilik kanseri" diyerek sahte raporla para topladılar

Iğdır'da sahte raporla "kızım ilik kanseri" diyerek kurum müdürlerinden ve hayırsever iş adamlarından ameliyat parası adı altında 4 yıldır bağış topladıkları gerekçesiyle 3 kişi gözaltına alındı.

26 Eylül 2014 Cuma, 17:22
Abone Ol google-news

 


Alınan bilgiye göre, bağışta bulunan bir vatandaşın ihbarını değerlendiren Iğdır Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, Doğan G. ile kızı C.G. (12) ve ortağı Metin G'yi takibe aldı.

Fiziki takibi sürdüren polis ekipleri, şüphelileri çeşitli kişileri ziyaret ederek para topladığını belirledikten sonra gözaltına aldı.

Doğan G'nin kızı C.G'nin ilik kanseri olduğunu ve ameliyat parasını toplamak için kurum müdürlerinden ve hayırsever iş adamlarından para topladığını belirlendi. Bunun üzerine inceleme başlatan polisler, raporun sahte olduğunu ve kızın raporda yazan hastanelerde kaydının bulunmadığını tespit etti.

İkişer gün aralıklarla şehir şehir dolaşan, her ilde bağış toplayan şüphelilerin, bunlar için kaşe bastırarak makbuz da kestiği öğrenildi. Şüphelilerin yaklaşık 4 yıldır bu şekilde Türkiye genelinde yüzlerce kişiden para topladığı, üzerlerinden çıkan makbuzlara göre ise Iğdır, Muş, Ağrı, Van ve Şırnak'ta 30 bin lira para topladıkları belirlendi.

Baba Doğan G'nin daha fazla bağış toplayabilmek için gittikleri şehirlerde gazetecilerle irtibata geçip raporu da göstererek, "Çaresiz baba kızı için yollara düştü", "12 bin lira bulamazlarsa ölecek", "Çaresiz baba, kızına ilik nakli için yardım bekliyor" başlıklarıyla haberler de yayınlattığı öğrenildi.

Öte yandan, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 3 şüpheli, denetimli serbestlik kapsamında serbest bırakıldı.