"Komutanlar suçsuzsa neden kurtarmıyorsunuz?"

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, "TSK'ya kumpas kuruldu" tartışmasıyla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

30 Aralık 2013 Pazartesi, 15:08
Abone Ol google-news

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, "TSK'ya kumpas kuruldu" tartışmasıyla ilgili olarak “Madem bazı komutanların suçsuz olduğunu düşünüyorsunuz, neden hukuki düzenleme yapıp bu insanları kurtarmıyorsunuz? Madem istediğiniz zaman kişiye özel yasalar çıkarıyorsunuz, masum olduğunu ifade ettiğiniz insanlar için de bunu yapın. Yaşını başını almış, bir dönem devletin önemli kademelerinde görev yapmış insanlar, o şerefli üniformayı taşırken darbe suçlarına bulaşmamış ve suç işlememiş ise onlarla ilgili de yasa çıkarın” dedi. Dumanlı, son tartışmalarda asıl endişe duyulması gereken konunun, “sert söylemlerle meselenin üzerine şal atalım derken sokaktaki insanların radikalize edilmesi” olduğunu belirtti.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın "Ergenekon ve Balyoz davalarıyla ilgili yasa çıkarılabilir" yönündeki açıklamasından sonra Ekrem Dumanlı'dan da paralel bir görüş geldi. Dumanlı Zaman Gazetesi'ndeki köşe yazısında “TSK’ya kumpas kuruldu” iddiasıyla ilgili görüşlerini açıklarken, “Kumpas vardı, biliniyordu ve sessiz kalınıyordu ise suça ortak olunmuş demektir” dedi. Dumanlı şöyle devam etti:

“Türk Silahlı Kuvvetleri’ne kumpas kurulmuş. İddia bu. Üstelik bu iddia Başbakan Erdoğan’ın başdanışmanı tarafından dile getirilmiş. Hal böyle olunca Ergenekon ve Balyoz gibi davalarda mahkûm olmuş askerlerin mağduriyeti söz konusu. Bu iddiayı dile getirenler yıllardır meydanlarda, TV ekranlarında darbeciler ve cuntacılara karşı mücadele edildiğini söylüyor, askeri vesayetin darbe davaları yoluyla bitirildiğini ifade ederek halktan oy talep ediyordu. Şimdi bir kumpastan bahsediyorlar. Ya yıllardır kamuoyuna söylenenler yalandı ve halk aldatılmıştı; ya da bugün ortaya atılan kumpas tezinin başka bir maksadı bulunmakta.

Eğer ortada bir darbe teşebbüsü söz konusu değilse ve mesele bir kumpasa dayanıyorsa korkunç bir ihanet söz konusudur ve suçlular bir an önce bulunup cezalandırılmalıdır. İddia doğru değilse, vahim bir intikam duygusu ve feci bir iftira var ortada. İma yoluyla yapılan göndermeler de büyük bir vebaldir ve korkunç bir hatadır. Yok bütün bunlar sadece rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının üstünü kapatmak için bir sansasyon oluşturmaya matufsa, değmez.

Kumpas iddiasına inanan ve bunu dile getirenleri bekleyen iki konu: 1- Kumpas vardı, biliniyordu ve sessiz kalınıyordu ise suça ortak olunmuş demektir. ‘Peygamber ocağı’nda suça karışmamış, darbecilik cuntacılık gibi suçları işlememiş insanlara pusu kurmak nasıl feci bir suçsa, kumpası bilip göz yummak da o kadar korkunç bir suçtur ve sorumlular hesap vermelidir. 2- Madem bazı komutanların suçsuz olduğunu düşünüyorsunuz, neden hukuki düzenleme yapıp bu insanları kurtarmıyorsunuz? Madem istediğiniz zaman kişiye özel yasalar çıkarıyorsunuz, masum olduğunu ifade ettiğiniz insanlar için de bunu yapın. Yaşını başını almış, bir dönem devletin önemli kademelerinde görev yapmış insanlar, o şerefli üniformayı taşırken darbe suçlarına bulaşmamış ve suç işlememiş ise onlarla ilgili de yasa çıkarın. Bu tür basit adımlar atmadan başkalarını zan altında bırakmak en hafif tabiriyle ayıptır.”


ASIL ENDİŞE KONUSU...

KPSS’de soruların çalınması, Başbakan’ın böcek aracılığıyla dinlenmesi gibi konuların çözümlenebilecekken üzerinden yıllar geçtikten sonra yeniden gündeme getirilmesini “olağan şüpheliler üzerinden kara propaganda yapılması” olarak niteleyen Dumanlı, “Asıl endişe duyulması gereken konu, sert söylemlerle meselenin üzerine şal atalım derken sokaktaki insanların radikalize edilmesidir. Kitleleri militanlaştırmaya başlarsanız, Allah korusun, Yezid’ler çıkarır, ortalığı Kerbela’ya çevirirsiniz. Sürekli dolduruşa getirdiğiniz genç insanlardan büyük bir hata sudur edebilir ve bu vebalin altından kalkamazsınız. Kefen giyip karşılamaya gelenleri bu ülkedeki her ferdin başbakanı olan bir insan taltif ve takdir edemez. ‘İn de inelim…’ diye slogan atanları gülücüklerle karşılamak, siyasetteki meşruiyete gölge düşürür” dedi.

HERKUL.ORG’DAN AÇIKLAMA

Bu arada Fethullah Gülen’in sohbetlerini yayınlayan herkul.org sitesinden, “Şimdilik denilmesi gerekenler dendiği ve muhterem Hocamız günlerdir sükûtu tercih ettiği için bu hafta Bamteli/sohbet yayınlamayacağız” açıklaması geldi.