Konfederasyonlarda 1 Mayıs mesaisi

Konfederasyonlar 1 Mayıs için hummalı bir çalışma yürütüyor. Sendikalar tarafından 1 Mayıs'a yönelik hazırlık yapması için görevlendirilen kutlama komitelerinde her sendikadan bir temsilci bulunuyor.

16 Nisan 2010 Cuma, 06:45
Abone Ol google-news

Türk-İş, önceki gün genel merkezi İstanbul'da bulunan sendikalarla bir toplantı yaparak, 1 Mayıs'a ilişkin teknik detayları ve genel çerçeveyi anlattı.

DİSK, 1 Mayıs 1977'deki sanatçıları, yabancı konukları ve ölenlerin yakınları çağıracak

DİSK, hazırlıklarını ve çalışmalarını örgütleri arasında yaygınlaştırarak, 1 Mayıs'da alanda yapılacaklara ilişkin program hazırlıyor. DİSK, 1 Mayıs 1977'de Taksim'de bulunan yabancı konukları, sanatçları, o gün yaşamını yitiren 36 kişinin yakınlarını bu seneki 1 Mayıs kutlamalarına davet etti. Bunun yanı sıra DİSK, uluslararası konfederasyonlardan da konukları ağırlayacak. Marmara Bölgesi'nin İstanbul'a gelmesi yönünde çalışma yapıldığı bilgisi edinilirken, kutlamaların Türkiye çapında olacağı ve genel merkezden yazılar gönderilerek, örgütlenme çağrısı yapılıyor. Öte yandan bölge toplantılarıyla altının doldurulması planlanan 1 Mayıs kutlamalarına 90'a yakın kitle örgütü katılacak. DİSK kortejinin önünde 1977'de yaşamını yitirenlerin yakanları, 1977'de Taksim'de olan sanatçılar olacak.
HAK-İŞ de örgütlenme çalışmalarını sürdürüyor. Konfederasyon geçtiğimiz gün, İstanbul'da şubeleriyle düzenlediği toplantıda konuya ilişkin bilgilendirme yaptı.
 

Memur sendikaları 1 Mayıs'ın yanı sıra iş kolu tespitinde yetki içinde çalışma yapıyor

Memur-Sen, 1 Mayıs için hazırlıklarını sürdürürken, diğer yandan sendikaların 15 Mayıs'ta günü dolan iş kolu tespitiyle ilgili de çalışma yürütüyor. Kutlama komitesi toplantılarıyla 1 Mayıs Taksim bayramına ilişkin hazırlıkları yürüten Memur-Sen'in örgütlerine çağrı yapıyor. Memur-Sen taşınacak pankarttan, alan düzenlemesine kadar, internet duyurularıyla katılımın sağlanması yönünde çalışmasını sürdürüyor.
 

KESK hem 1 Mayıs'a hem 26 Mayıs genel eylemine hazırlanıyor

KESK, kutlama komitesindeki hazırlıkların yanı sıra, 1 Mayıs'tan çok 26 Mayıs genel eylemine ilişkin hazırlıklarını yürütüyor. İl il gezerek 4 konfederasyonun aldığı 26 genel eylemine hazırlanan sendika, konfederasyona bağlı sendikalar örgütlü oldukları iş koluyla ilgili iş yerlerine gidip çalışmalarını sürdürüyor.

1 Mayıs kutlamalarına Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız'ın da beraberindeki küçük bir grupla İstanbul'da katılmasının beklendiği öğrenildi. Türkiye Kamu-Sen teşkilatlarında 1 Mayıs ve 26 Mayıs genel eylemi çerçevesinde herhangi bir çalışma bulunmuyor. İş kollarında yetkiyle ilgili işini şansa bırakmayan Türkiye Kamu-Sen'in ağırlığı işyerlerinde üye kazanma çalışmalarına verdiği bilgisi edinildi.