Kontör devri bitiyor

GSM operatörleri, 1 Nisan 2010'dan itibaren ön ödemeli görüşme süresi satışlarını kontör yerine para birimi üzerinden yapacak.

18 Eylül 2009 Cuma, 09:00
Abone Ol google-news

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yetkililerinden edinilen bilgiye göre, BTK bünyesindeki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu, Türkiye'de GSM abonelerinin yüzde 80'ini oluşturan kontörlü kart kullanıcılarına yönelik önemli bir düzenlemeye imza attı.

Pek çok Avrupa ülkesinde yürürlükte olan uygulamayla operatörlere, ön  ödemeli hat abonelerine “kontör” yerine “para” birimi üzerinden satış  yapmaları zorunluluğu getiriliyor.

Görüşme süresi satışlarında “göreceli bir tanım olan 'kontör' yerine  ortak birim paranın kullanılmasına” karar veren kurul, uygulamayla tüketicinin fiyat algısını artırmayı hedefliyor.
       

Kullanım detayı gönderilecek
        

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nun aldığı bu karar, GSM  operatörlerine bildirildi.

İşletmecilere, kararın uygulamaya geçirilmesi için 1 Ekim 2009'dan  itibaren 6 aylık geçiş süreci tanınan karara göre, talep eden abonelere kullanım  detayı da gönderilecek. Böylece bir çok tüketicinin şikayet ettiği bir konu da  çözüme kavuşturulmuş olacak.
       
Operatörler, en geç 1 Nisan 2010'a kadar tarife, alt yapı ve iş  stratejilerini hazır hale getirecek ve ön ödemeli görüşme süresi satışlarında  “para” birimine geçecek.