Kore'de ateşkesin 60. yıl dönümü kutlanıyor

Kore Savaşı'nı sona erdiren ateşkesin 60. yıl dönümü kutlanıyor.

27 Temmuz 2013 Cumartesi, 11:09
Abone Ol google-news

Yürüyüş ve havai fişek gösterileriyle kutlamalara günler öncesinden başlayan Kuzey Kore'de bugün askeri tören düzenlendi. Başkent Pyongyang'daki Kim Il Sung meydanında düzenlenen resmi geçitte askerleri ve halkı selamlayan Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, konuşma yapmadı.

Ateşkesin yıl dönümü için Güney Kore'de de etkinlikler düzenlendi. Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, yaptığı konuşmada, Kuzey Kore'nin provokasyonlarına hoşgörüyle yaklaşmayacaklarını vurgularken, bununla birlikte Seul'ün Kuzey ile güven ilişkisi kurmak için çaba sarfedeceğini söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama ise Washington'da, Kore Savaşı Gazileri parkındaki anma töreninde yaptığı konuşmada, savaşın sona erdiği anlamına gelen ateşkesin, uzun ve başarılı bir barışın da başlangıcı olduğunu söyledi. Obama, 60 yılda, Güney Kore'nin ABD'nin yakın müttefiklerinden ve dünyanın büyük ekonomilerinden biri olduğunu vurguladı.

İkinci Dünya Savaşı'nda teslim olana kadar Kore yarımadasını 35 yıl boyunca yöneten Japonya'yı silahsızlandırmak için, 1945'te Sovyet askerleri kuzeye, Amerikan askerleri de güneye girerek bölgeye hakim olmuştu.

Seul'de ABD destekli Kore Cumhuriyeti'nin ilan edilmesinden sonra, 9 Eylül 1948'de eski Sovyetler Birliği'nin desteğinde, Japonya karşıtı direniş lideri Kim Il-sung'un önderliğinde Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti kurulmuştu.

1950 haziranında Kuzey Kore silahlı kuvvetleri ülkeyi birleştirmek için güneye saldırdı. Çin'in kuzeyi desteklediği ve en az 2,5 milyon kişinin hayatını kaybettiği savaş, 1953'te imzalanan ateşkesle sona erdi ancak barış anlaşması yapılmadığı için iki Kore halen teknik olarak savaş durumunda bulunuyor.