Korucular çiftçi olmak istiyor

Van'ın Gürpınar ilçesine bağlı 3 korucu köyünde yaşayan ve geçimlerini aldıkları maaşlarla sağlayan 200 korucu, terörden önceki hayatlarına dönmek istiyor.

02 Aralık 2009 Çarşamba, 09:04
Abone Ol google-news

Van'ın Gürpınar ilçesine bağlı Örmeli, Kırgeçit ve Yoldüştü köylerinde yaşayanlar erkekler, 1994 yılında civar köylerin terörden dolayı zarar görmeleri ve köylerini boşaltılmasına karşın geçiçi köy korucusu olarak, teröre karşı direndi.

Örmeli köyü Karakaş mezrasında korucu olarak olarak görev yapan Korucubaşı İsmet Sertdur, eşi ve amcasını teröristlerle girdikleri çatışmada şehit verdiklerini belirterek, yıllarca köylerinde hapis hayatı yaşadıklarını söyledi.

Terörün yoğun olduğu yıllarda köyün 1 kilometre dışına çıkmalarının yasak olması nedeniyle çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşamadıklarını kaydeden Sertdur, şöyle konuştu:
''1995'ten beri çok çektik. Köyün bir kilometre dışına çıkamıyorduk. Çünkü yasaklanmıştı. 5-6 yıl ot biçemedik. Yaylaya çıkamadık. Arazilerimiz boş kaldı. Ekip, biçemedik. Yaptığımız hayvancılıkta bu nedenle bitti. Şimdi buradaki boşaltılan köylerde yaşayanlar, köylerinden gittikleri için terör tazminatı aldı, biz kaldığımız için terör tazminatı da alamadık. Tazminat alabilmek için birkaç defa başvurduk ama köyümüzü boşaltmadığımız için bize verilmedi. Biz köyde hiçbir şey yapamadık. Sadece korucu olabildik. 8 yıl boyunca sadece köyün içerisindeki otları biçebildik. Zararımız çok fazla oldu. Eski günlerimize geri dönmek istiyoruz. Koruculukla değil, hayvancılık ve çiftçilik yaparak geçinmek istiyoruz. 200 korucumuzun hepsi bunu istiyor.''

Köy tepelerinde sürekli güvenlik önlemleri aldıklarını ifade eden Sertdur, tek işlerinin artık koruculuk olduğunu söyledi.

Terörden önceki köy yaşantısına geri dönmek ve sadece çiftçilikle uğraşmak istediklerini belirten Sertdur, ''Eski günlerimize geri dönmeyi çok istiyoruz ama elimizde hiçbir şey kalmadı. Köyde adam başı 50-60 hayvan alabilirsek eski hayatımıza belki dönebiliriz'' diye konuştu.

Devletten bu konuda yardım beklediklerini sözlerine ekleyen Sertdur, ''Bize en azından hayvan versin'' diye konuştu.

Kırgeçit köyü Muhtarı Faruk Şehmuzoğlu da değişik tarihlerde bölgede yaşanan çatışmalarda 5 korucu şehit verdiklerini belirterek, kaçırılan yeğenlerinden birinin de teröristler tarafından öldürüldüğünü söyledi.

Dönemin sancılı ve sıkıntılı geçtiğini kaydeden Şehmuzoğlu, sürekli operasyonlarda olmalarından ve köyün bir kilometre dışına çıkma yasağı nedeniyle hayvancılık ve tarım faaliyetlerinden koptuklarını belirterek, ''Devletimiz bize yardım etsin tarım ve hayvancılığımızı geliştirecek katkılar yapsın, biz korucu aylığıyla değil kendi kazandıklarımızla geçinelim'' dedi.