Köylülerin HES endişesi

Rize'nin Fındıklı ilçesinde petrol arama ruhsatı ile inceleme yapan kişiler, köylüler tarafından hidroelektrik santral (HES) firmaları adına inceleme yaptıklarından şüphelenmeleri nedeniyle engellendi.

02 Ağustos 2011 Salı, 16:07
Abone Ol google-news

İlçenin Hara köyünde tanımadıkları 3 kişinin arazide inceleme yaptığını fark eden köylüler, Fındıklı Derelerini Koruma Platformu yetkililerine haber verdi. Bunun üzerine köye gelen platform yetkilileri ile köylüler, arazide inceleme yapan kişilerin yanına giderek bilgi almak istedi.

İnceleme yapan kişiler, platform yetkililerine, kendilerinin Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Petrol Arama Genel Müdürlüğünce verilen petrol arama ruhsatı ile bölgede inceleme yaptıklarını, başka bir amaçları olmadığını söyledi. Ancak köylüler ve platform yetkilileri, vadide HES yapmak isteyen şirketler adına ölçüm yapabilecekleri ihtimaline karşı bu kişilerin araçlarında bulunan malzemeleri inceledi.

Araçta yapılan incelemede Bakanlıkça verilen Rize, Pazar, Hemşin, Ardeşen, Çamlıhemşin ve Fındıklı ilçelerinde petrol arama ruhsatı ve bazı haritalar bulundu. Vatandaşların tepki göstermeye devam ettiği bu kişiler, daha sonra köyden ayrıldı.

Fındıklı Dereleri Koruma Platformu sözcüsü Hüseyin Acar, yaptığı açıklamada, vadilerinin doğal kalması için ellerinden gelen yasal mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

HES şirketlerine karşı vadilerde sürekli nöbet tuttuklarını ifade eden Acar, ''Çeşitli bahanelerle vadilerde incelemeye gelen bazı şirket yetkililerinin asıl amaçları, HES şirketlerine vadiler hakkında çeşitli bilgi ve raporlar sunmaktır. Daha önce de böcek arama, bitki çeşitliliğini inceleme, su numunesi alma gibi amaçlarla bölgeye gelenler, aslında HES şirketleri adına vadilerimize gelmişlerdi. En son gelen bu kişilerden de bu nedenle şüphelendik ve inceleme yapmasına izin vermedik'' dedi.

Vadilerde doğal yaşam alanlarına zarar veren her türlü girişime karşı olduklarını belirten Acar, ilçede bulunan vadilerin doğal sit alanı olduğunu, bu nedenle vadilere hiçbir müdahalenin söz konusu olamayacağını kaydetti.