Kozinoğlu tutuklandı!

Ergenekon soruşturması nedeniyle hakkında yakalama kararı bulunan MİT mensubu Kaşif Kozinoğlu tutuklandı.

10 Mart 2011 Perşembe, 09:38
Abone Ol google-news

Ergenekon soruşturması kapsamında evinde arama yapılan MİT görevlisi Kaşif Kozinoğlu, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinde, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz tarafından ifadesi alınan Kozinoğlu, sevk edildiği İstanbul Nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesince sorgulandı.

Mahkeme, Kozinoğlu'nun tutuklanmasına karar verdi.

Kozinoğlu, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne Çırağan Caddesi üzerinde bulunan savcı ve hakimlerin kullandığı kapıdan MİT görevlileri tarafından getirilmişti. Soruşturma kapsamında Ankara'daki evinde arama yapılan Kozinoğlu, yurt dışında olduğu için hakkındaki karar uygulanamamıştı.

 

Afganistan'dan gelmişti

Kozinoğlu, Türk Hava Kuvvetleri'ne ait kargo uçağı ile dün yurda getirildi. MİT Afganistan sorumlusu R.T'nin eşlik ettiği Kozinoğlu'nu Afganistan'dan getiren uçak dün saat 18.00 sularında Ankara'ya indi. Etimesgut'taki askeri havaalanına iniş yapması planlanan uçak, Esenboğa'ya indi. Havaalanı çalışanları tarafından fark edilen Kozinoğlu, hiçbir kontrolden geçirilmeden kendisini bekleyen MİT mensuplarınca götürüldü. 17 gündür Afganistan'da olduğu öğrenilen Kozinoğlu'nun MİT'in Orta Asya Bölüm Başkanı olarak görev yaptığı iddia edildi. Kozinoğlu'nun yurtdışındayken etrafında bulunanlara Türk adaletine teslim olacağını söylediği öğrenildi.

Oda TV baskınında Soner Yalçın'ın ofisinde bulunan 'Koz' isimli dosyada MİT'e ait bilgi ve belgeler, AKP'liler hakkında istihbarat notları bulunmuş, bu bilgilerin de MİT mensubu Kozinoğlu tarafından sızdırıldığı ileri sürülmüştü. Kozinoğlu'nun adı 2004 yılında karıştığı yargı-mafya-MİT skandalına rağmen ülkenin en gizemli isimlerinden biri olmaya devam etmişti. Tek fotoğrafı ise yıllar önce çekilen küçük bir kareydi.