Kraliçe The Sun’ı mahkemeye veriyor

İngiliz The Sun gazetesinin İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in 7 yaşındayken Nazi selamı yaparken ki video filmini yayınlamasının yankıları bugün de sürüyor. Filmin Kraliyet arşivine ait olduğunu savunan Buckingham Sarayı, filmin telif haklarının Kraliçe’ye ait olduğunu belirterek izinsiz kullanıldığı için gazeteyi mahkemeye vereceğini bildirdi.

19 Temmuz 2015 Pazar, 12:19
Abone Ol google-news
Filmi izleyen tarihçilerin çoğu, Kraliçe’nin hareketinin Nazi selamı olmadığını savundular. The Sun gazetesi ise filmin kamuoyunu ilgilendirdiği için yayınlanması gerektiğini ve Kraliçe’yi küçük düşürmediğini savundu.

Yüksek tirajlı tabloid pazar gazetelerinden Sunday Express, bugünkü “Kraliçe sadece el sallıyordu” manşetli haberinde dudak okuyucularının “Nazi Selamı” arkasındaki masumiyeti saptadıklarını vurguladı. Çocukken Nazi selamı yapar gibi görünen Kraliçe’nin aslında el salladığına dikkat çeken gazete, uzman dudak okuyucusu Jessica Rees’in “Film kesinlikle Nazi selamlarıyla ilgili değil. Ana Kraliçe ve Prens Edward çocuklarını el sallamaya teşvik ediyorlar.
Kraliçe de kız kardeşi Margaret’e cesaret veriyor” diyerek Kraliçe’nin filmde iddia edildiği gibi Nazi selamı vermediğini ileri sürdü.
 
Pazar günleri yayımlanan Sunday People gazetesi, “İhanete Uğradı” manşetli haberinde filmin yayınlamasına öfkelenen Kraliçe’nin, Nazi Selam filmini kimin sızdırdığını sorarken “İhanete uğradım” dediğini yazdı. “Bunu bana kim yapabildi” başlıklı iç sayfa haberde müstakbel kraliçeyi 7 yaşında Nazi selamı verirken gösteren filmi kimin sızdırdığının avının başlatıldığı kaydedildi.
The Sun on Sunday ise bugünkü haberinde herkesin bu Nazi selamını konuştuğuna dikkat çekerken uzmanların The Sun’ı desteklediğini, filmin Kraliçeye zarar vermeyeceğini belirtti ve “Arşivleri açın” başlığını attı.