Kriz, Arap ülkelerini de vurdu

Küresel ekonomik krizin Arap ülkelerine maliyeti son 4 ayda 2,5 trilyon doları buldu. Petrol zengini Körfez ülkelerinin kriz nedeniyle kalkınma projelerinin yüzde 60'ını ertelediği ya da iptal ettiği belirtiliyor.

17 Ocak 2009 Cumartesi, 10:53
Abone Ol google-news

Küresel ekonomik kriz yüzünden Arap ülkeleri sadece son 4 ayda 2,5 trilyon dolar kaybetti. Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed El Sabah, Arap ülkeleri dışişleri ve maliye bakanları ile görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Arap ülkeleri son 4 ayda 2,5 trilyon dolar kaybetti'' dedi.

Petrol zengini Körfez ülkelerinin kriz nedeniyle kalkınma projelerinin yüzde 60'ını ertelediğini ya da iptal ettiğini belirten El Sabah, kayıpların kaynağına ilişkin ayrıntı vermedi. Arap ülkelerinin zararının, borsalardaki kayıplar ve petrol fiyatlarının düşmesinden kaynakladığı, en büyük kayıplarının, Arap ülkelerinin dışarıdaki yatırımlarının değerinin yüzde 40 düşmesi yüzünden olduğu tahmin ediliyor.

Kuveyt'de pazartesi ve salı günü düzenlenecek Arap Ekonomik Zirvesi'nde, 22 Arap ülkesinin devlet başkanları, krizin ekonomilerine etkisini değerlendirecek. Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, zirveyi, Araplar için 2009 yılının ''en büyük ve en önemli'' etkinliği olarak tanımlamıştı.