"Kriz hakikaten teğet geçti"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''(Bu kriz bizi teğet geçti) dediğimiz zaman dalga geçenler, şimdi oturup yeni muhasebe yapıyorlar. Kriz hakikaten teğet geçti'' dedi.

30 Ocak 2010 Cumartesi, 11:55
Abone Ol google-news

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bağcılar'da yaptırılan ''212 İstanbul Power Outlet Alışveriş Merkezi''nin resmi açılış töreninde yaptığı konuşmada, farklı, modern mimarisiyle çevre düzenlemeleriyle park yerleri, kültür merkezleri, çocuk oyun yerleriyle 212 İstanbul AVM'nin İstanbul'un modern çevresine yakışan, hatta örnek teşkil eden bir alışveriş merkezi olduğunu bildirdi.

Erdoğan, alışveriş merkezlerinin zorunluluk haline geldiğini söyledi. Küçük esnafın şikâyetlerini de anlamaya çalıştıklarını söyleyen Erdoğan, "Onlar bu sorunu sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışarak çözecekler. Belki de aralarında birleşip süpermarketler şeklinde çalışacaklar. Artık sokak aralarındaki bakkal devri kapandı. Bu duruma yapabileceğimiz bir şey yok. Hayat şartları bunu gerektiriyor" dedi.


''Felaket tellallığına prim vermedik"

Küresel finans krizi şartlarında böyle devasa bir yatırımın gerçekleşmesinin manidar olduğunu vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ben küresel krizin dünyayı etkisi altına aldığı, en ağır şartlarda ilerlediği dönemlerde bile 'yatırım yapın' dedim. Bunu niye söylüyorum çünkü kriz dönemlerinde yapılan yatırımlar o yatırımı yapanlara normal şartlarda yapılan yatırımlardan daha çok kazandırır ilkesinden hareketle bunu söyledim. Bunu bazıları hafife aldı ama bazı iş adamlarımız buna inandılar. Aynen şu anda Akın Holding'in attığı bu adım gibi. Ağaoğlu'nun özellikle müteahhitlik sektöründe attığı adımlar gibi. Bütün bunlar inanıyorum ki yarınlara yönelik kendilerine çok daha farklı imkanlar getirecek, çok daha farklı kazançlar sağlayacaktır. Buna inanan iş adamlarımızdan isim vermeme gerek yok. Bizzat kendilerinden bunu dinledim. 'Ben halimden memnunum ve şu an yaptığım yatırımlarla çok daha fazla da kazanacağıma inanıyorum' diyen iş adamlarımız var. Çünkü bu dönemde maliyetler düşük.''

''Şu anda birçok uluslararası kuruluş açıklama yapıyor. Bu açıklamalarda Türkiye'nin 2010 ve sonrasında dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri, ekonomileri arasında yerini alacağı ifade ediliyor'' diyen Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Kredi derecelendirme kuruluşları aynı şekilde. Eylül 2008'den bugüne kadar, yani küresel krizin çıktığı günden bugüne, aralarında Yunanistan, İspanya, Portekiz, İrlanda, Rusya ve Meksika'nın da bulunduğu yaklaşık 40 ülkenin kredi notu toplamda 100 kez düşürüldü. Aynı dönem içinde yalnız 14 ülke için 20 adet kredi notu artışı yapıldı. Türkiye, küresel kriz sürecinde notu artabilen işte bu 14 ülke arasında yer alma başarısını gösterdi. Bunu ben söylemiyorum, dünyanın kredi derecelendirme kuruluşları söylüyor. Bu, yere emin, kararlı bir şekilde basmak suretiyle geldiğimiz noktadır. 'Bu kriz bizi teğet geçti' dediğimiz zaman dalga geçenler, şimdi oturup yeni muhasebe yapıyorlar. Kriz hakikaten teğet geçti. Özellikle finans kuruluşlarından bunu dinliyoruz. Vaka budur, gerçek budur. Umutsuzluğa kapılmadan, karamsarlığa asla prim vermeden elbette temkini elden bırakmadan biz yolumuza devam ediyoruz. Küresel kriz şartları içinde biz hiçbir zaman felaket tellallığına prim vermedik.''