Kunduz operasyonunun arkasında Alman komutan var

NATO'nun Afganistan'ın Kunduz vilayetinde düzenlenen hava operasyonunda talimatın Alman komutan tarafından verildiği bildirildi. NATO'ya göre operasyonda 125 kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

06 Eylül 2009 Pazar, 18:14
Abone Ol google-news

ABD'nin Washington Post gazetesi, NATO'nun Afganistan'ın Kunduz vilayetinde düzenlenen hava operasyonuna ilişkin talimatın tek bir kaynaktan gelen istihbarat üzerine bir Alman komutan tarafından verildiğini yazdı.
 

Bunun, İttifak kurallarının ihlal edildiği anlamına gelebileceğini belirten gazete, NATO'dan olayı soruşturmakla görevlendirilen bir ekibin, operasyonda 125 kurban olduğu, bunlardan en az 20 kadarının sivil olduğu tahmininde bulunduğunu belirtti.
 

Gazetenin haberinde, adı açıklanmayan Alman komutanın, bir operasyonel taktik merkezinin ekranından bir Amerikan F-15E savaş uçağının çektiği görüntüleri aldığı ve bu görüntülerde tanker etrafında her biri bir kişiye işaret eden birçok noktanın görüldüğü belirtildi.
 

Bununla birlikte söz konusu görüntülerde bu kişilerin silahlı olup olmadığının seçilemediği kaydedilen haberde, aynı anda bir Afgan muhbirin Alman komutanla telefonda konuştuğu ve tanker etrafındakilerin hepsinin direnişçi olduğunu söylediği, bunu duyan komutanın da iki tankeri havadan vurma emri verdiği bildirildi.
 

Washington Post, bu tür bir kararı tek bir kaynak temelinde almanın Afganistan'daki Amerikan birlikleri ve NATO birliklerinin yeni komutanı Amerikalı General Stanley McChrşstal'in belirlediği kuralların ihlali anlamına gelebileceğine işaret etti.
Sivil ölümlerin azaltılmasını hedefleyen bu kurallar, NATO operasyonlarının tek bir istihbarat kaynağı esas alınarak insanların yaşadığı binaların hedef alınmamasını öngörüyor.
 

General McChrystal, dün, söz konusu olayla ilgili ''eksiksiz bir soruşturma'' sözü vermişti.


Dışişleri Bakanlığı kayıplardan üzgün

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, harekat sonucunda hayatın kaybeden 70 kişinin ve yaralananların arasında sivillerin de bulunduğunun büyük bir üzüntü ile öğrenildiği belirtilerek "Türkiye, Afganistan halkının refahına, ülkede barış ve huzurun tesisine yönelik çabalara büyük önem atfetmekte, ülkenin en kısa sürede barış ve huzura kavuşmasını içtenlikle dilemektedir" denildi.

Türkiye'nin ihtiyaç olduğu sürece Afgan kardeşlerinin yararlarının sarılmasına yardımcı olmaya devam edeceği de vurgulanan açıklamada Türkiye'nin, her zaman olduğu gibi gelecekte de Afgan halkı ve devletinin yanında olacağının altı çizildi.