Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un sağ kolu ABD'ye gidiyor

Çin'in başkenti Pekin'i ziyaret edip Çinli yetkililerle görüşen General Kim Yong Chol, bugün ABD ile temas kurmak amacıyla New York'a gidiyor

29 Mayıs 2018 Salı, 11:07
Abone Ol google-news

(İvanka Trump ve Kim yong Chol - 2018 Kış Olimpiyat Oyunları açılışında)

ABD ve Kuzey Koreli yetkililer iki ülkenin liderleri Kim Jong-un ile Donald Trump'ın Singapur'da düzenlenecek zirvede bir araya gelebilmesi için yoğun bir diplomasi trafiği yürütüyor. İki gün önce de ABD'nin Kuzey Kore'ye bir heyet gönderdiği duyurulmuştu.

<haber-dikey:984371>

Son olarak Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un en üst düzey danışmanı General Kim Yong Chol'un temaslarda bulunmak üzere ABD'ye gittiği belirtildi.

Güney Kore haber ajansı Yonhap, Kim Yong Chol'un geçen hafta önce Çin'in başkenti Pekin'i ziyaret ettiğini, Çinli yetkililerle görüşmesinin ardından ise bugün New York'a uçacağını yazdı.

Taraflar, 12 Haziran'da düzenlenmesi planlanan ancak Trump ve Kim arasındaki gerilimin tırmanmasıyla tehlikeye giren Singapur zirvesini tekrar rayına oturtmaya çalışıyor.

Görüşmeler Kuzey - Güney Kore sınırında ve Singapur'da

ABD'nin Filipinler Büyükelçisi Sung Kim öncülüğündeki heyet, geçtiğimiz Pazar günü Kuzey ve Güney Kore sınırında bulunan 'ateşkes köyü' Panmunjom'da Kuzey Koreli yetkililerle bir araya gelmişti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, başka bir ABD heyetinin ise Singapur'a giderek zirve için hazırlıkları sürdürdüğünü duyurmuştu.

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan Kore Ulusal Birlik Enstitüsü analisti Chung Sung-yoon, Kuzey Kore liderinin danışmanı Kim Yong Chol'un son 20 yıldır ABD'yi ziyaret eden en üst düzey Kuzey Koreli olduğuna dikkat çekiyor.

<haber-yatay:984371,982942>

BBC Türkçe'nin haberine göre, 'Kim Jong-un'un sağ kolu' olarak tanımlanan Kim Yong Chol, Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması için yürütülen müzakerelerde de Kuzey Kore heyetine liderlik yapıyordu.

Güney Kore'de düzenlenen Kış Olimpiyat Oyunları'nın kapanış seremonisinde ABD Başkanı Trump'ın kızı Ivanka'nın yanında otururken görüntülenen Kim Yong Chol, Kim Jong-un'a Çin ziyaretleri sırasında da eşlik etmişti.