Kuzey Kore tüm dünyayı tehdit etti

Kuzey Kore, füzeye yerleştirilebilecek kadar küçük nükleer başlıklar geliştirmeyi uzun zaman önce başardığı iddiasını yineledi.

21 Mayıs 2015 Perşembe, 10:23
Abone Ol google-news

Kuzey Kore Ulusal Savunma Komisyonu'nun, resmi KCNA ajansı tarafından yayımlanan açıklamasında, Pyongyang yönetiminin nükleer silah kabiliyetlerinin, "uzun zaman önce minyatürleştirildiği ve çeşitlendirildiği" ifadesine yer verildi.

Güney Koreli ve Amerikalı uzmanlar, Kuzey Kore'nin, bilinen üç nükleer denemesi nedeniyle önemli teknolojik gelişmeler kaydettiğini kabul ederken, bazıları, bu ülkenin ay başında yaptığını açıkladığı denizaltıdan fırlatılan füze denemesini şüpheyle karşılıyor.

Kuzey Kore, 9 Mayıs'ta denizaltıdan fırlatılan yeni geliştirilmiş bir balistik füze denemesi yaptığını duyurmuştu. Kuzey Kore ajansının haberinde, bizzat Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un yönettiği balistik füze denemesinin başarılı geçtiği belirtilmişti.

Bazı güvenlik uzmanları, Kuzey Kore'nin denizaltılardan füze fırlatma kabiliyetine sahip olmasının, bu araçlardan atılan füzelerin karadan atılanlara göre fırlatmadan önce tespit edilmesinin zor olması nedeniyle endişe verici bir gelişme olduğunu belirtiyorlar.

Kuzey Kore'nin BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde balistik füze teknolojisi geliştirmesi yasak.