Leman dergisinden çok sert açıklama

"Darbe özel sayısı"nın matbaada polis tarafından dağıtımı engellenen mizah dergisi Leman'dan açıklama geldi. Derginin Yazı İşleri Müdürü Zafer Aknar ‘Yıllardır Fethullahçıları biz mi besledik orduya, istihbarata biz mi soktuk da şimdi bize darbe destekçisi deniyor’ dedi.

20 Temmuz 2016 Çarşamba, 17:17
Abone Ol google-news

Haftalık mizah dergisi Leman son sayısının kapağındaki karikatür nedeniyle polis kararıyla toplatıldı. Dün akşam saatlerinde ise bir grup saldırgan tarafından dergiye saldırı girişiminde bulunuldu. Saldırganlar sosyal medya hesapları üzerinden Leman’ı hedef göstermeye devam ederken AKP’ye ve Erdoğan’a yönelik eleştiriler ise darbe destekçiliği yönünde tanımlandı. Yıllardır Fethullahçı yapılanmaya dikkat çeken ve demokrat çizgisi ile bilinen derginin yazı işleri müdürlüğünü yapan Zafer Aknar oldukça çarpıcı ifadelerde bulundu. Aknar ‘Yıllardır Fethullahçıları biz mi besledik orduya, istihbarata biz mi soktuk da şimdi bize darbe destekçisi deniyor’ dedi. Saldırı hakkında Birgün'den Can Uğur'a konuşan Aknar şunları söyledi:

Valla bir darbeden kurtulduk derken başka bir saldırıyla karşı karşıya geldik. Bu bizim için şaşırtıcı olmadı. Birilerinin de yönlendirmesiyle sanki Fethullahçı terör örgütünü biz kurmuşuz havası veriyorlar. Bunun kabul edilebilir bir tarafı bulunmuyor. Bizim onlarca bu tehlikeye işaret eden kapaklarımız çalışmalarımız var. Bunun nedeni aslında basit. Kendi ektiklerini biçiyorlar. FETÖ ektiler zehir biçtiler. Bu gidişat gidişat değil. Böyle devam ederse hayırlı bir sonuç çıkmaz. Saldırgan faşist bir grubun sabah 5’te dergiye gelip saldırı girişiminde bulunmalarının demokrasiyle ne ilgisi olabilir. Allah’tan o esnada dergide değildik.

Leman Dergisi'nin darbe özel sayısına dağıtım engeli

"BİR ŞEY BİLDİKLERİ YOK"

Saldıranlar hakkında bilgi sahibi olup olmadıklarını sorduğumuzda ise Aknar şöyle yanıt verdi:

Dergiyi çok bildiklerini de zannetmiyorum. Tamamen güruh halinde hareket eden küçük bir grubun faşist bir girişimi diye tanımlıyorum bu saldırıyı. Çok kötü günler geçiriyoruz umarız genele yayılmaz. Resmi ağızların kullandığı saldırgan bir üslup var bu ekipler buradan da güç alıyorlar. 15 Temmuz’da korkunç bir badire atlattık bunun üzerine benzin dökmenin kimseye yarar getirmeyeceğini düşünüyorum.

"ONLAR BEBEYKEN..."

Yıllardır demokrasi ve insan hakları adına mücadele ettiklerini belirten Aknar darbecilik iddialarına ise sert yanıt verdi:

Bizim ömrümüz darbeyle mücadeleyle geçti. Arkadaşlarımız darbe tezgahlarında işkence gördü. Onlar bebekken biz darbelerle mücadele ediyorduk. Darbeyi savunmak gibi bir durum olabilir mi? Ama hoşumuza gitmeyen her şeyi de bir cadı avına dönüştürüp saldırı malzemesi yapmanın akla mantığa sığan bir tarafı yok. 12 Eylül’ün kimin önünü açtığını herkes gayet iyi biliyor. Biz mi soktuk Fethullahçıları orduya istihbarata!

İBRET-İ ALEM SAYISI

Aknar son söz olarak şöyle dedi:

Geri adım atma gibi bir durumumuz yok. Dergiyi yeniden basacağız. İbret-i alem sayısı çıkartacağız.

Mizah dergileri darbe girişimini böyle gördü