Liderler bir kez daha buluştu

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimtiris Hristofyas'ın Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Lefkoşa ara bölgede yaptığı görüşme sona erdi, teknik heyetler arasındaki görüşme ise sürüyor.

09 Aralık 2009 Çarşamba, 10:14
Abone Ol google-news

Talat, görüşmenin ardından, Cumhurbaşkanlığı'na dönüşünde yaptığı açıklamada, temsilciler Özdil Nami ile Yorgos Yakovu'nun da katılımıyla önce dörtlü başlayan görüşmede "ekonomi" başlığını görüştüklerini kaydetti.

Konuya uzmanların devam etmesi için, liderler olarak görüşmeden ayrıldıklarını, temsilcilerle uzmanların görüşmeye devam ettiğini belirten Talat, uzmanların yarın da bir araya geleceğini söyledi.

Talat, görüşmeye BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ile BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun'un katılmadığı belirtilerek, BM'den bir yetkilinin görüşmeye katılıp katılmadığının sorulması üzerine, uzmanlar arasındaki görüşmeye BM yetkilisinin katıldığını belirtti.

New York'ta bulunan Downer ve Zerihoun'un, Kıbrıs müzakere sürecinin gidişatıyla ilgili olarak bugün BM Güvenlik Konseyini bilgilendirmesi bekleniyor.