Lodos ve kuvvetli yağış uyarısı

Marmara, Ege ve Batı Akdeniz bölgelerinin Balkanlar ve Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceğinin tahmin edildiği bildirildi.

12 Ekim 2009 Pazartesi, 18:20
Abone Ol google-news

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, yarın sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların, öğle saatlerinden itibaren Marmara'nın batısı (Edirne, Kırklareli, Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir'in Ayvalık ve Edremit ilçeleri ile İstanbul'un batı çevrelerinde) ve Kıyı Ege'de (İzmir, Muğla, Aydın, Manisa'da) kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın Marmara, Ege ve Batı Karadeniz'in batısında (Bolu, Düzce ve Zonguldak) güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor. Yağışların çarşamba günü Batı Akdeniz'de (Antalya, Isparta ve Burdur) kuvvetli olacağının tahmin edildiği, rüzgarın Marmara, Kuzey Ege (İzmir, Afyon, Uşak ve Kütahya) ve Batı Karadeniz'de kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetli (30-45 km/saat) olarak esmesinin beklendiği duyuruldu.
 

Sıcaklıklar düşüyor

Açıklamada, hava sıcaklığının yarın Marmara ve Ege'de 2-4 derece, çarşamba günü Marmara, Kuzey Ege (İzmir, Afyon, Uşak ve Kütahya), İç Anadolu'nun kuzeyi (Ankara, Çankırı, Eskişehir, Sivas ve Yozgat) ile Batı ve Orta Karadeniz'de hissedilir derecede (6-10 derece) olmak üzere ülke genelinde azalacağı bildirildi. Açıklamada ayrıca, yarın Marmara'nın batısı (Edirne, Kırklareli, Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir'in Ayvalık ve Edremit ilçeleri ile İstanbul'un batı çevrelerinde) ve Kıyı Ege'de, (İzmir, Muğla, Aydın, Manisa'da), çarşamba Batı Akdeniz'de (Antalya, Isparta ve Burdur'da) kuvvetli yağışların beklendiği kaydedildi.

Marmara, Ege ve Batı Karadeniz;in batısında (Bolu, Düzce ve Zonguldak) etkili olacak lodos fırtınasına da dikkat çekilen açıklamada; çatı uçması, doğal gaz kaynaklı baca zehirlenmeleri, deniz ve kara ulaşımında aksamalar, yıldırım düşmesi, lokal su baskını, ani sel gibi olumsuz şartlara karşı vatandaşların ve ilgililerin tedbirli olmaları istendi.

Açıklamada, çarşamba günü Marmara, Kuzey Ege (İzmir, Afyon, Uşak ve Kütahya), İç Anadolu'nun kuzeyi (Ankara, Çankırı, Eskişehir, Sivas ve Yozgat) ile Batı ve Orta Karadeniz'de hissedilir derecede azalacak hava sıcaklığına bağlı gribal enfeksiyonlara karşı vatandaşların dikkatli olması uyarısında bulunuldu.

 

İstanbul'da sağanak uyarısı

Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, yarın akşam saatlerinden itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak beklendiğini bildirerek, ''Öğle saatlerinden itibaren etkisini artıracak lodos fırtınasıyla, akşam saatlerinde görülecek sağanak yağışın oluşturabileceği olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmasını istiyoruz'' dedi. Yıldırım, yarın öğle saatlerinden itibaren etkisini artıracak ve zaman zaman hızı saatte 70-80 kilometreyi bulacak fırtınanın etkisini gece saatlerinden sonra kaybetmesinin beklendiğini ifade etti.

Kentte havanın parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra çok bulutlu olacağını belirten Yıldırım, ''Yarın akşam saatlerinden itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yağışlar, Avrupa yakasıyla kentin güneyindeki deniz kıyısında etkili olacak'' diye konuştu.

Hava sıcaklıklarında da 6-8 derece azalmasının beklendiğini söyleyen Yıldırım, 14 Ekim Çarşamba günü İstanbul'da havanın parçalı bulutlu ve sabah saatlerinde hafif sağanak yağışlı olacağını, sıcaklıkların 15 Ekim Perşembe gününden itibaren yeniden artacağını, Cuma günü ise İstanbul genelinin yeni bir yağışlı havanın etkisi altına gireceğini bildirdi.

Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürü Yıldırım, ''Yarın, özellikle öğle saatlerinden itibaren etkisini artıracak lodos fırtınasıyla, akşam saatlerinde görülecek sağanak yağışın oluşturabileceği olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmalarını istiyoruz'' dedi.

Öte yandan İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü de yarın beklenen fırtına ve sağanak yağışın oluşturabileceği olumsuzluklara karşı tedbirli olunması yönünde yetkilere ve daha önce su baskınıyla karşılaşılan yerlerde yaşayan vatandaşlara uyarıda bulundu. Müdürlükten yapılan açıklamada, yarın öğle saatlerinden itibaren, fırtına ve gök gürültülü kuvvetli sağanak yağışın görüleceği ve gece saatlerine kadar etkisini sürdüreceği belirtildi.

İlgili kurum ve kuruluşların, fırtına ile yağışın oluşturabileceği olumsuzluklara karşı tedbirli olmaları yönünde uyarıda bulunulan açıklamada, şunlar kaydedildi: ''Vatandaşlarımız, fırtınanın etkisiyle bina ve çatılardan düşebilecek materyallere karşı dikkatli ve tedbirli olmalıdır. Özellikle amatör denizciler ve balıkçılar denize çıkmamalıdır. Daha önce su baskını problemi ile karşılaşılan bölgelerde yaşayan vatandaşlar, dikkatli ve tedbirli olmalıdır. Bulundukları bölgede sorun teşkil edebilecek durumları, en yakın sorumlu kamu kuruluşlarına bildirmeleri, can ve mal güvenlikleri açısından önem arz etmektedir.''