Lütfü Oflaz, "Rahatsızım" kitabı ile okurlarıyla buluştu

İktidarın basına yönelik baskısını eleştirdiği 'Rahatsızım' başlıklı yazısı Star’da yayımlanmayınca gazeteden ayrılan Lütfü Oflaz okurlarının karşısına aynı isimli kitap ile çıktı.

13 Şubat 2018 Salı, 14:53
Abone Ol google-news

Adalet yürüyüşü toplumun bütün kesimlerinin dikkatli gözlemi ve çok büyük kesiminin de desteğiyle İstanbul kapılarına dayandı. Kılıçdaroğlu ve onunla birlikte yürüyenlerin kavurucu sıcaklarda döktükleri terin karşılığını bulduğuna ilişkin çarpıcı bir örnek yandaş medyada yaşandı geçen hafta. Türkiye’nin en önemli yazarlarından Lütfü Oflaz "Murat Sabuncu’dan Turhan Günay’a, Musa Kart’tan Kadri Gürsel’e kadar gazeteci olarak bilip tanıdığım meslektaşlarımın hapiste olmasından rahatsızım. Cumhuriyet gazetesinden Sözcü gazetesine kadar medyanın baskı altında olmasından rahatsızım" diye başlayan yazısı yayınlanmayınca Star gazetesinden ayrıldığını açıkladı. Üstelik bunu söyleyen sıradan bir yazar değil. Oflaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem 2000 hem de 2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde “gönlümdeki Cumhurbaşkanı adayı” dediği, sağcısından solcusuna siyasi yelpazedeki herkesin saygı duyduğu bir isim. Efsaneleşmiş işler ne ise akla Lütfü Oflaz geliyor. Üstelik Süleyman Demirel’in de manevi oğlum dediği bir isim. 12 Eylül’den sonra tankların karşısına dikilen ve ilk insan hakları kampanyasını başlatan Oflaz, ‘Susma sustukça sıra sana gelecek’ gibi efsanevi sloganları da yazan isim. Gezi’nin simgelerinden ‘Yeryüzü sofralarının’ fikir ve isim babası olan Oflaz’la istifasına giden süreci ve adaleti konuştuk.

Star'dan ayrılan Lütfü Oflaz: Durumdan AKP tabanı rahatsız

Cumhuriyet muhabiri Kemal Göktaş, Star gazetesinden ayrıldıktan sonra konuştuğu Lütfü Oflaz söyleşisinin girişini bu satırlarla yapmıştı.  İktidarın basına yönelik baskısını eleştirdiği yazısı Star’da yayımlanmayınca gazeteden ayrılan Lütfü Oflaz okurlarının karşısına "Rahatsızım" kitabıyla çıktı. Doğu Kitabevi tarafından yayınlanan kitabın arka kapak yazısı şöyle: 

Cumhuriyet gazetesinde de dile getirildiği gibi, Lütfü Oflaz’ın “Rahatsızım” yazısı Amerika’dan Japonya’ya kadar dünyada yankılandı.

“Rahatsızım” yazısını yazan Lütfü Oflaz’a en sağdan en sola kadar tüm çevrelerin çok büyük saygı duyması, geçmişte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bile “ Lütfü Oflaz benim gönlümdeki cumhurbaşkanıdır “ demesi, bu yazının yankısını büsbütün çoğalttı.

İşte bu kitap adını o yazıdan aldı.

Bu kitap yazdıklarıyla, yaptıklarıyla en sağdan en sola kadar tüm çevrelerin gözünde efsaneleşmiş Lütfü Oflaz’ın anılarını da içeren bazı yazılarından ve O’ nun hakkında yazılanlardan oluştu. 

Efsane geri dönüyor…

Türkiye’nin vicdanı…

“Susma, sustukça sıra sana gelecek” gibi efsane sloganların yazarı…

Gönüllerin cumhurbaşkanı…

Efsane işler ve efsane sözler denilince akla gelen isim…

Sağcısından solcusuna herkesin saygı duyduğu bir yazar, bir düşünür…

Yaşayan efsane…

Nazım Hikmet’le Necip Fazıl’ın bileşkesi bir yazar…

Çağımızın dervişi, efsane direnişçi…

Vicdanları titreten, gönüllere seslenen bilge insan…

Herkes O’nu yazdı, artık O yazıyor…

Havuz medyasına vicdan fazla geldi... Cumhuriyet tutuklamalarına itiraz edince sansürlendi

Star yazarından Perinçek'e: Yaşayan Hitler

Bu kez Cumhuriyet yazarı değil Star yazarı uyarıyor: Dindar ol, ama dinci olma!

Star yazarı: Müslümanlar neden Hristiyan ülkelere sığınmak istiyor?

Star yazarından çok konuşulacak yazı: Erdoğan iktidardan düşerse ilk tekmeyi bunlar vuracak!