Maaşlarını alamayan işçiler oturma eylemi başlattı

Maaşlarını alamayan inşaat işçileri Esenyurt Belediyesi önünde oturma eylemi başlattı. 22 işçinin katıldığı eylem için Çevik Kuvvet ekipleri TOMA ile önlem aldı.

26 Ağustos 2014 Salı, 16:48
Abone Ol google-news
 
Kıraç'taki bir gökdelen projesinde çalışan işçiler, iddiaya göre 8 ay boyunca maaşlarını alamadı. Bunun üzerine, 22 inşaat işçisi Esenyurt Belediyesi önünde oturma eylemi başlattı. Belediyenin inşaatın ortağı olduğu gerekçesiyle, eyleme bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri de destek verdi. Oturma eylemi öncesinde kortej halinde belediye önüne gelen eylemciler, 'Dünyayı biz inşa ediyoruz, altında biz kalıyoruz' yazılı pankart taşıdı. 'İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız' sloganları atan eylemcilerden bazıları, 'Yaşasın onurlu mücadelemiz' yazılı döviz taşıdı.

Eylem nedeniyle polis de önlem aldı. Belediye girişinde Çevik Kuvvet ekipleri, sokakta da bir TOMA hazır bekletildi. Polis, oturma eylemi yapan işçilere müdahale etmezken, Esenyurt İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı inşaat işçilerinin temsilcisi ile görüşme yaptı. İşçiler, eyleme son vermelerini isteyen Müdür Yardımcısı'nın talebini kabul etmedi. Bunun üzerine, Emniyet yetkilileri, trafiği engellememek ve yola taşmamak şartıyla eyleme izin verdi.

Öğle yemeğini kaldırımda karpuz-peynir eşliğinde birlikte yiyen işçiler, slogan ve şarkılar eşliğinde eylemlerine devam ediyor.