Macaristan otomotiv sektörünü rahatlatacak

Macaristan'da da neredeyse can çekişme noktasına gelen ve fabrikalarından binlerce işçi çıkarmak zorunda kalan otomotiv ve otomotiv parçaları üreten firmaların isyanı Macar hükümeti tarafından sonunda duyuldu.

22 Ocak 2009 Perşembe, 09:22
Abone Ol google-news

Macaristan Ekonomi Bakanı Gordon Bajnai, hükümetlerinin otomotiv üreticilerini rahatlatacak kararlar aldıklarını, yeni araba alınmasının hükümetleri tarafından destekleneceğini, öte yandan yeni araba alımlarındaki yüzde 5 civarındaki araba alım vergisini kaldırdıklarını açıkladı.

Bu verginin kaldırılmasıyla önemli vergi kaybına uğrayacaklarını açıklayan Macar Bakan, bu kaybı başka taraflardan telafi etmenin hesaplarını yaptıklarını, hükümetlerinin otomotiv sanayine tam destek verdiklerini açıkladı.

Macaristan'da ekonomik kriz nedeni ile geçtiğimiz yılın son iki ayında yeni araba alımları yüzde 30 civarında gerilemiş, yıllık 300 bin adet binek Suzuki otomobili üreten Estergon şehrindeki Suzuki fabrikasının arsaları satılamayan binlerce Suzuki otomobili ile dolmuştu.

 

Macaristan'da süt üretimi bitme noktasına geldi

Öte yandan 2004 yılında AB'ye giren Macaristan'da yaşanan ekonomik kriz süt üretimini bitme noktasına getirdi.

Macaristan'ın en büyük süt üreticisi konumundaki Macaristan Tarım Birliği, ürettiği sütleri satamayınca 2200 adet süt veren ineği mezbahaneye gönderme kararı aldı.

Macaristan'ın günlük siyasi gazetelerinden Magyar Hirlap'da bugün yayımlanan haberde, geçtiğimiz yıl bir litre süt için 105 forint (0,50 dolar) ödendiği, şimdi ise bir litre süt için sadece 48 forint (0,24 dolar) teklif edildiğini yazdı.

Sütün bir litrelik maliyetinin 72 forint (0,36 dolar) olduğu, kriz nedeni ile süt üretiminin büyük darbe yediği, ineklerin kesimhaneye gönderilerek, süt üretimine son verileceği, Macar halkının ise bundan böyle ithal süt içeceği bildirildi.