Madagaskar'da siyasi kriz

Madagaskar silahlı kuvvetleri, muhalefetin yaptığı "Ordunun, kurulması öngörülen geçici birlik hükümetinin başına geçmesi" çağrısını reddederek, ülkedeki krizi politikacıların çözmesi gerektiğini savundu.

04 Eylül 2009 Cuma, 11:32
Abone Ol google-news

Madagaskar'da askeri polis şefi General Claude Ravalomanana, muhalefet partilerinin devlet başkanlığı, yardımcılığı ve başbakanlık görevlerine ordudan atama yapılması çağrısına, yüzlerce subaya hitaben yaptığı bir konuşmada cevap vererek, "Askeri bir hükümet kurulmasına kesinlikle karşıyız" dedi.

General Ravalomanana, dördüncü cumhuriyeti kuracak geçiş dönemine çözüm bulunması için siyasetçilere çağrı yaptıklarını söyledi.

Bu arada, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, muhalefetin orduya yaptığı çağrı üzerine, Madagaskar liderlerine hükümet kurulması, iktidarın paylaşımı konusunda varılan anlaşmaya bağlı kalmaları çağrısında bulundu.

Ban, yaptığı yazılı açıklamada, siyasi anlaşmanın ve üzerinde anlaşılan geçiş döneminin alternatifi olmadığını hatırlattı.

BM Genel Sekreteri, tüm taraflara ve Madagaskar halkına seslenerek, soğukkanlı olmalarını ve barışçı çözüme izin vermelerini istedi.

 

Darbe ve kriz

Madagaskar'da, aylarca süren sokak gösterilerinin ardından Mart ayında askerlerin yardımıyla Devlet Başkanı Marc Ravalomanana devrilerek yerine muhalefet lideri Andry Rajoelina geçmişti. Uluslararası topluluk darbeyi kınamış, bu ülkeye yapılan yardımları askıya almış ve birlik hükümeti kurulması çağrısında bulunmuştu.

Ülkedeki siyasi krize çözüm bulmak üzere devrik lider Ravalomanana ve yeni lider Rajoelina arasında, geçen ay Mozambik'in başkenti Maputo'da müzakerelere başlanmıştı. Müzakerelere, Rajoelina ve Ravalomanana'nın yanı sıra ülkenin eski devlet başkanları Didier Ratsiraka ve Albert Zafy de katılmıştı.

9 Ağustostaki Maputo müzakerelerinde Rajoelina, Ravalomanana, Ratsiraka ve Zafy'nin, 30 gün içinde bir devlet başkanı, başbakan, 3 başbakan yardımcısı ile 28 bakandan oluşacak bir hükümet belirlemeleri kararına varılmıştı.

Anlaşmaya göre, devlet başkanı dışındaki geçici hükümetin bütün üyeleri 15 ay içinde yapılması öngörülen devlet başkanı seçiminde aday olamayacaklardı.

Maputo görüşmeleri sonraki turlarda tıkanmış, Ravalomanana'nın, Rajoelina'nın geçici birlik hükümeti lideri olmasına karşı çıktığı belirtilmişti.

Albert Zafy, dün, üç muhalefet grubu adına yaptığı açıklamada, ülkedeki siyasi krize çözüm bulunması için devlet başkanlığı, devlet başkan yardımcılığı ve başbakanlık görevleri için ordunun sorumluluk üstlenmesi gerektiğini, krizin böyle çözülebileceğini söylemişti.