Mahçupyan protokolü değerlendirdi

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Etyen Mahçupyan, Türkiye ile Ermenistan arasında son dönemde yaşanan yakınlaşmayı değerlendirerek, ''Şu anda dünya, Türkiye ve Ermenistan toplumu, sınırın açılması beklentisini satın almış durumda. Dolayısıyla açılmaması bir problem olarak ortaya çıkacak artık'' dedi.

14 Ekim 2009 Çarşamba, 13:10
Abone Ol google-news

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Etyen Mahçupyan, yaptığı değerlendirmede, Türkiye ile Ermenistan arasında son dönemde olumlu bir şeyler olduğunu ifade ederek, uzun zamandır konuşmamış insanların, konuşmuş olmasının her zaman olumlu olduğunu söyledi.

İlişkilerin iki ülkenin milli takımlarının karşılaşmasıyla başladığına ilişkin algıyı da değerlendiren Mahçupyan, ''Futbol bahane. O olmasa eskrim müsabakası da bulurduk'' diye konuştu.

Mahçupyan, iki toplum arasındaki ilişkilere yönelik de ''Bundan sonraki süreçte devletlerin yapacağına bağımlı kalacağımızı hiç sanmıyorum. Devletlere ihtiyacımız olduğunu da sanmıyorum. Toplumlar bundan sonrasını götürecek zaten ve devletler arkadan gelecek'' dedi.

 

Protokol

Bu süreçte önce devletlerin adım attığına ilişkin algıyı da değerlendiren Mahçupyan, ''Bu konu medyatik olduğu için... Son 10 yıl içinde Anadolu'da zaten sanat ve kültür alanında yakınlaşma vardı. Tabii ki bu şimdi çok daha artacak. Tabii ki bu protokol ve devletlerin tavrıyla beraber bir rahatlama gelecek'' şeklinde konuştu.

Mahçupyan, Türkiye-Ermenistan sınırının açılmasına ilişkin olarak da ''Bu konu iki tarafın da büyük adım atma niyetiyle bağlantılı. Yaşayıp göreceğiz. Bundan sonra sınırın açılmaması bir olay. Açılması beklenti. Ekonomi de 'beklentinin satın alınması' diye bir tabir vardır. Şu anda dünya, Türkiye ve Ermenistan toplumu sınırın açılması beklentisini satın almış durumda. Dolayısıyla açılmaması bir problem olarak ortaya çıkacak artık'' dedi.

 

Beraber yaşama

Ünlü besteci ve aranjör Garo Mafyan da Türkiye ile Ermenistan arasında yaşanan gelişmelere yönelik, ''Olumlu ne varsa bence iyidir. İnsanların birbirini tanıması, birbirini anlaması gerekir. Herkes artık komşusuyla beraber yaşamak zorunda'' diye konuştu.

Mafyan, tarihte yaşananlara ilişkin konuları tarihçilerin çözmesi gerektiğini ifade ederek, ''Ben İsrail ile Filistin'in bir arada olmasını istiyorum'' görüşünü dile getirdi.

Sanatta, müzikte düşmanlık olmayacağını da belirten Mafyan, Türkler ile Ermenilerin tarihte hep beraber olduklarını ve ayrılmayacağını söyledi.

Mafyan, her iki toplumun aynı duyguları paylaştıklarını, aynı havayı soluduklarını vurgulayarak, şimdi tekrar birlikte olmalarının doğal olduğunu ifade etti.

Müzikte her iki toplumun temsilcilerinin birlikte yazdıkları parçalar olduğunu da anımsatan Garo Mafyan, tarihte yıllar boyu birlikte olan halkların, bazı olumsuzluklar yaşadığını zaman içinde çözülemeyen sorunların ancak şimdi çözüldüğünü söyledi.

Sınırın açılması konusunda da o bölgelerde yaşayan insanların konuyu daha iyi bileceğini, İstanbul'dan bir şey söylemenin doğru olmadığını ifade eden Mafyan, bu olayda ülkelerin ve karşılıklı halkların menfaatlerinin bulunduğunu kaydetti.