Mahkemede 'MİT kamerası' gerginliği

Rahatsızlıkları nedeniyle mahkeme salonuna gidemeyen Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın görüntüleri telekonferans yoluyla mahkeme salonuna verilmeye başlandı. Müdahil avukatları görüntünün bozuk olduğu gerekçesiyle itiraz etti. Müdahil avukatların salonda MİT'e ait kameralar var iddiası üzerine gerginlik yaşandı. Mahkeme, avukatların itirazını reddetti.

20 Kasım 2012 Salı, 08:43
Abone Ol google-news

12 Eylül askeri darbesine ilişkin, dönemin Genelkurmay Başkanı, Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı davanın duruşması başladı.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanıkların avukatı Bülent Hayri Acar, müdahilliğine karar verilen bazı gerçek ve tüzel kişiler ile avukatları katılıyor.

Sanıkların görüntüleri, sesli ve görüntülü sistem ile duruşma salonuna kurulan 4 LCD ekrana yansıtılıyor. Ekranlarda 4 kameradan çekilen görüntüler aynı anda bulunuyor. Sanıklar dışında duruşma salonu ve heyetin görüntüleri de ekranda yer alıyor.

Salondakiler ilk olarak Tahsin Şahinkaya'nın görüntüsünü gördü. Şahinkaya, İstanbul GATA'da yatağında yarı oturur vaziyette bulunuyor.

Şahinkaya'nınkinden bir süre sonra Kenan Evren'in bulunduğu odanın görüntüsü ekranda yer aldı. Evren, daha sonra Ankara GATA'daki odasında bir kişinin eşliğinde yatağa yarı yatar yerleşti. Evren'in yanında, avukatlarından Sezin Duygu Tuncer de bulunuyor.

Duruşmaya, sanıkların avukatlarından Bülent Hayri Acar'ın yanı sıra, müdahilliklerine karar verilen Başbakanlık, TBMM Başkanlığı, CHP, MHP, DİSK ve Hak-İş'in de arasında bulunduğu bazı tüzel kişiler ile gerçek kişilerin avukatları, müdahillik talebinde bulunanlar ve izleyiciler katıldı.

 

Müdahil avukatlardan itiraz

Sanıkların görüntüleri için duruşma salonunda 2 kamera 4 televizyon bulunuyor. Avukat Ömer Kavilli sanıkların yüzlerini ve vücut dillerini göremedikleri ve yanlarında kimlerin olduğunun bilinmediği, görüntü kalitesinin kötü olduğu ve kamera kadrajının dışında kimlerin yer aldığının bilinmediği gerekçesiyle bu sistemi kabul etmediklerini belirtti. Bunun üzerine kamera görüntüsünü sanıklar Evren ile Şahinkaya'nın yüzüne yaklaştırdılar.

Avukatların görüntülerin mahkeme dışına yansıtılmasını istemesi üzerine Başkan İnce görüntülerin salon dışına çıkarılmasının yasak olduğunu hatırlattı. Bunun üzerine söz alan Kavili, salonda MİT'e ait kamera ve ses sisteminin bir önceki duruşmada kullanıldığını, kayıtlar alındığı ve bu kayıtların kendilerine verilmesini istedi. Avukat Kavili bu sistemin sökülmesini istedi. Mahkeme Başkanı İnce ise salonda MİT'e ait kamera ve ses sisteminin bulunmadığını, söz konusu sistemin "gizli tanık sisteminin" parçası olarak kurulu olduğunu ve farklı duruşmalarda yararlanıldığını belirtti. Avukat Osman Başer ise sözlerinin tutanaklara geçmediğini belirterek, TBMM'den stenograf getirilmesini istedi. Avukatlar, duruşma sırasında sanıkların ilaçlarını hakim kontrolünde almalarını isteyerek, verilen ilaçların görüntülerinin ekrandan kaçırılmamasını istedi. Cumhuriyet Savcısı Cemil Tuğtekin, bir takım müdahil avukatların taleplerinin değerlendirildiğinde CMK 182'ye göre duruşma için gerekli aleniyetin sağlandığını, duruşmaya ilişkin diğer tedbirlerin mahkeme heyetine ait tasarruflar olduğunu, herhangi bir usulsüzlük bulunmadığını, gerekli teknik hazırlıkların yapıldığını ifade ederek taleplerin reddedilmesini istedi. Görüldüğü anlaşıldığından taleplerin reddine karar verilmesini istedi.

İlgili haberler için tıklayınız

 

 

Evren: Aylık gelirim 13 bin 330 lira

12 Eylül davasına ilişkin duruşmada, Ali Tahsin Şahinkaya ve Kenan Evren'in kimlik tespiti yapılmasına geçildi.Evren, ikamet adresi olarak, ''Ankara'da Merkez Orduevi'nin yanındaki'' askeri lojmanı bildirdi. Evren, eğitim ve aylık gelir durumuyla ilgili, ''Aylık gelirim 13 bin 330. Eğitim durumum, Askeri Akademi mezunuyum'' dedi.

Şahinkaya, adres olarak ''Fenerbahçe Orduevi Korumalı Lojmanlar''ı bildirdi. Askeri Akademi mezunu olduğunu belirten Şahinkaya, aylık gelirinin 6 bin 800 olarak açıkladı.

Duruşmaya yarın devam edilecek.