Mahkemeden Bursa eski Valisi için karar

Aralarında Bursa eski Valisi Şehabettin Harput'un da bulunduğu 11'i tutuklu 60 sanığın yargılandığı FETÖ davasında savcılık 4 sanığın tutuklanması ve Harput'a yurt dışı yasağı konulup ev hapsinin kaldırılmasını talep etti. Mahkeme savcının talebini reddetti.

30 Ekim 2018 Salı, 20:21
Abone Ol google-news


Bursa eski Valisi Şahabettin Harput'un da aralarında bulunduğu FETÖ/PDY davasında 11'i tutuklu 60 sanığın yargılanmasına Bursa 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmada tutuklu sanıklardan 10’u hazır bulunurken, biri ise SEBGİS sistemiyle katıldı.

Duruşmada eski vali Şahabettin Harput ile sanık avukatları ve yakınları da hazır bulundu. Mütalaa veren Cumhuriyet Savcısı, tutuksuz sanıklar iş insanları Hilmi Gülcemal, Feridun Kahraman, Şakir Unutkan ve Emin Akça'nın tutuklanmasını, yurt dışı yasağı konularak eski vali Şahabettin Harput'un hakkındaki ev hapsinin kaldırılmasını, 60 sanığa örgüt üyeliğinden 15 yıla kadar hapis cezası verilmesini, sanıkların örgüte finansman sağlamaktan ise beraatlerini, tutuksuz sanıklar arasında bulunan Selamettin Özgörüş ve Mahmut Kesici'nin de etkin pişmanlık yasasından faydalanmalarından dolayı beraatlerini talep etti. Mahkeme heyeti karar için duruşmaya ara verdi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, yaklaşık 2 saat aradan sonra kararını açıkladı. Heyet, tutuksuz yargılanan 4 sanığın tutuklanmasına yer olmadığını karar verip, Harput'un ev hapsinin kaldırılması talebini ise reddetti. Mahkeme heyeti, 11 sanığın ise tutukluluk hallerinin devamına karar verip, sanık avukatların savunma yapması için duruşmayı 27 Kasım'a erteledi.