'Makinistin gözaltına alınması için yeterli ipucu var'

İspanya'da 24 Temmuz'da Madrid-O Ferrol seferi yapan hızlı trenin Santiago Compostela istasyonu yakınında virajı alırken vagonlarının raydan çıkması sonucu meydana gelen kazada şimdiye kadar tek sorumlu, ''aşırı hız yapan ve geç frenleyen'' makinist olarak gösteriliyor.

27 Temmuz 2013 Cumartesi, 13:35
Abone Ol google-news

Kazada hafif yaralanan makinist Francisco Jose G.A. hastaneden taburcu olurken, sanık olarak gözaltında alınarak karakola götürüldü.

Santiago Compostela'da olan İçişleri Bakanı Jorge Fernandez Diaz, makinistin ''dikkatsizlikle ölüme sebebiyet verdiği'' gerekçesiyle gözaltına alındığını bildirdi. Diaz, makinistin kazaya sebebiyet verdiğine ilişkin ''yeterli ipuçlarının'' bulunduğu ifade etti.

Halen bölgede bulunan Bayındırlık Bakanı Ana Pastor da ''Kaza olduğundan bu yana buradayız ve ne olduğunu tamamen bilmemizi sağlayacak yasal soruşturma için teknik veya insani tüm ihtiyaçları yetkililerin hizmetine sunduk. Herşey ortaya çıktığında gereken kararlar alınacaktır'' dedi.

Öte yandan 52 yaşındaki makinistin, psikolojik yardım önerisini de geri çevirdiği bildirildi. Makinistin, mahkemede ifade vermesinin ise pazartesi gününe kalabileceği iddia edildi.

Öte yandan kaza sonrasında halen 71 kişi hastanede tedavi görürken, bunlardan 3'ü çocuk olmak üzere 31'inin durumunun kritik olduğu kaydedildi. Kazada ölenlerin cenaze törenleri ise yapılmaya başlandı.

Kazada hayatını kaybeden 78 kişi anısına Santiago Compostela Katedrali'nde 29 Temmuz Pazartesi günü bir ayin düzenleneceği ve Başbakan Mariano Rajoy'un da buna katılacağı bilgisi verildi.