Malezya'da 'Allah' tartışması

Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da gayrimüslimlerin "Allah" kelimesini kullanması konusunda çıkan tartışmalarda dün 3 kilisenin saldırıya uğramasının ardından bugün de bir kiliseye molotofkokteyli atıldı.

09 Ocak 2010 Cumartesi, 11:04
Abone Ol google-news

Piskopos Philip Loke, Petaling Jaya banliyösündeki Hazreti İsa Luteryan Kilise'ne bu sabah iki adet molotofkokteyli atıldığını, ancak camları ıskalayan patlayıcıların kilisenin duvarına isabet ettiğini söyledi. Loke, saldırıda kilisenin zarar görmediğini kaydetti. Malezya'da Kuala Lumpur Yüksek Mahkemesi, önceki hafta Hristiyanların Allah kelimesini kullanabileceğine karar vererek, hükümetin bu konudaki yasağının kanunsuz olduğunu ilan etmişti.
Mahkeme, Hristiyanların Allah kelimesini kullanmasının anayasal hakları olduğunu vurgulamıştı.

Malezya'daki Roman Katolik Kilisesi 2007 sonunda, hükümetin Müslüman olmayanların yayımlarında Tanrı kelimesini Allah olarak çevirmelerini yasaklaması üzerine dava açmıştı. Malezyalı yetkililer, Allah kelimesinin İslami bir kelime olduğunu ileri sürerek, Tanrı'yı ifade etmek için sadece Müslümanlar tarafından kullanılabileceği ve diğer dinlerce kullanımının yanlış olacağında ısrar ediyordu.