Maliki hükümeti protesto edildi

Irak'ın Ramadi kentinde ''İmam-ı Azam Ebu Hanife Cuması'' adı altında düzenlenen Cuma gösterilerinde, Maliki hükümeti protesto edildi.

15 Mart 2013 Cuma, 12:09
Abone Ol google-news

Irak güvenlik güçlerinin, İmam-ı Azam Ebu Hanife Camisi'ne gidenlere karşı güç kullanması üzerine çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

Görgü tanıkları, Bağdat'ın kuzeyindeki Azamiye semtinde bulunan İmam-ı Azam Ebu Hanife Camisi'ne gitmeye çalışanların güvenlik güçleri tarafından Dicle nehrinin üzerindeki 14 Ramazan Köprüsü üzerinde engellendiğini, geri dönmek istemeyenleri dağıtmak için ses bombaları kullanıldığını, çıkan arbedede çok sayıda kişinin yaralandığını belirtti.

Güvenlik güçlerinin, Slıh semtinden Azamiye'ye gelmeye çalışanları engellemek için havaya ateş açtığı ve basınçlı su kullandığı kaydedildi.

Bu arada, güvenlik güçleri Cuma namazını ve gösterileri takip etmek isteyen basın mensuplarının İmam-ı Azam Ebu Hanife Camisi'ne girmesini engelledi.

Irak'ın Ramadi kentinde ''İmam-ı Azam Ebu Hanife Cuması'' adı altında düzenlenen Cuma gösterilerinde, Maliki hükümeti protesto edildi.

Ramadi kentindeki İzzet ve Onur Meydanı'nda binlerce kişi Cuma namazı kıldı. Namazdan önce okunan Cuma hutbesinde hükümete sert eleştiriler yöneltilerek, Maliki hükümeti mezhepçilikle suçlandı.

Cuma hutbesini okuyan Kusay ez-Zeyn, Irakiye Bloku üyesi bakanlara, Maliki hükümetinden bir an önce çekilmeleri çağrısında bulundu.

Zeyn, hutbesinde ''Ebu Hanife Camisi, bin yıldan beri ibadete kapatılmadı. Neden şimdi kapatıldı? Tekbir sesleri duyulmak istenmediği için. Allahu Ekber kelimesi onları rahatsız ediyor da onun için. İmam-ı Azam Ebu Hanife Camisi, Moğol, İngiliz, Amerikan işgaline ve savaşlara rağmen ibadete kapatılmadı. Sadece mezhepçi olan Maliki hükümeti zamanında ibadete kapatıldı. Politikacılara sesleniyoruz; 'Hükümet mezhepçidir. Hükümet, İran'ın kuyruğudur. Ey politikacılar (Irakiye Bloku üyeleri), hükümetten bir an önce çekilin. Maliki, sizleri hapishanelere çekecektir. Sizi tutuklatmak için tutuklama emirlerini hazırladı'' dedi.

Zeyn hutbesinde ayrıca, hapishanelerde bulunan tutuklu ve mahkum kadınların göndermiş olduğu mesajı okudu. Zeyn'in okuduğu mesajda, ''Biz, hapishanelerde bulunan bacılarınız ve kızlarınız. Ey aşiret şeyhleri ve ulemamız! Allah'tan tek dileğimiz bizden vazgeçmemenizdir. Hapishanelerde bize yapılan tecavüzleri nasıl anlatalım. Bize yönelik tecavüz ve tacizlerin boyutu, vücutlarımızın soruşturma hakimleri tarafından ellenmesine kadar ulaştı'' ifadeleri yer aldı.

Namazın ardından düzenlenen gösteride konuşan Irak Uyanış Konseyleri eski Başkanı Ahmed Ebu Rişe, hükümetle görüşmelerin ve pazarlığın sadece gösteri meydanları üzerinden yapılacağını, bunun dışında herhangi bir yolu kabul etmeyeceklerini söyledi.
Ebu Rişe, Başbakan Yardımcısı Salih Mutlak'tan da bir an önce hükümetten istifa etmesini talep etti.

Gösteride, ''Halk, hükümetin düşürülmesini istiyor'', ''Ey Aişe, canımız ve kanımız sana feda olsun'', ''Çekilin ey bakanlar! Kadın ve erkek tutuklu ve mahkumların kurtarılması için hükümetten çekilin'' sloganları atıldı. Göstericiler, konuşmaların ardından olaysız bir şekilde dağıldı.