Marmaris sahilinde akaryakıt sızıntısı

Marmaris'te nereden kaynaklandığı henüz belirlenemeyen akaryakıt sızıntısı nedeniyle deniz kıyısında kirlilik oluştu.

06 Kasım 2012 Salı, 13:48
Abone Ol google-news

Sabah saatlerinde yürüyüş yapmak için Uzunyalı Sahil Şeridi'ne giden yurttaşlar, denizin üzerindeki yağ ve mazot tabakasını görerek, Sahil Güvenlik ve Marmaris Çevrecileri Derneği'ne haber verdi. Bölgeye bir botla gelen Sahil Güvenlik Marmaris Grup Komutanlığı'na bağlı ekip, inceleme yapmaya başladı. Denizin değişik noktalarından numuneler alan Sahil Güvenlik görevlileri, sızıntının kaynağını belirlemeye çalıştı. Denize girmek için gelen bazı yurttaşlar geri dönmek zorunda kalırken, mahalle sakinleri de olaya tepki gösterdi.

Marmaris Çevrecileri Derneği Başkanı Ahmet Kutengin, gazetecilere yaptığı açıklamada, aynı yerle ilgili daha önce de akaryakıt sızıntısı ihbarı aldıklarını söyledi. Bazı yurttaşların, ilçeye büyük yolcu gemileri geldikten sonra mazot ve yağ tabakası görüldüğü yönünde şikayetleri olduğuna dikkati çeken Kutengin, ''Ancak kruvaziyerlerin teknolojik olarak buna sebebiyet vermesinin mümkün olmadığını düşünüyoruz. Araştırmalarımız devam ediyor. Burada oturanlar haftada bir benzer manzaraların yaşandığını söylediler. Daha önce geldiğimizde bir yağ tabakasıyla karşılaşmıştık, bugün ise mazot tabakası da var'' dedi.

Daha önce numuneler aldıklarını anlatan Kutengin, denizden çıkan turistlerin vücudunun yağla kaplanmış olduğunu gördüklerini ifade etti. Akaryakıt sızıntısının çıkış noktasını, derneklerinin de araştırdığını dile getiren Kutengin, bu gibi olayların körfezin tekne kapasitesini aşmış olmasından kaynaklandığını savundu. Kutengin, yakıtın etrafının bariyerle çevrilerek yayılmasının önlenmesi gerektiğini kaydetti.