Masumiyetin yitişi

Uzay Yolu ve Görevimiz Tehlike 3’ün yönetmeni J. J. Abrams bu duygusal çalışmasında çocukluk anılarına nostaljik bir göndermede bulunuyor.

08 Aralık 2011 Perşembe, 19:22
Abone Ol google-news

1979’da Ohio’daki bir kasabada yaşayan Joseph Lamb çelik fabrikasındaki kazada annesini yitirir. Joseph polis babası Jack’le annesiyle olduğu kadar yakın değildir.  Arkadaşlarıyla birlikte film çekerken Joseph inanılmaz bir tren kazasına tanık olur. Biyolog Dr. Woodward kamyonetini trene doğru sürüp vagonları raydan çıkartır. Bu kazanın ardından da kasabada garip olaylar başlar. Amerikan ordusu kasabaya gelir. İnsanlar ard arda kaybolur.

Hem çocukluk anılarına dönen hem de Steven Spielberg’in yönetmen ya da yapımcısı olduğu Jaws (1975), Close Encounters of the Third Kind (Üçüncü Türle Karşılaşmalar/1977), 1941 (1979), E.T. (1982), Gremlins (1984), Goonies (1985), War of Worlds(Dünyalar Savaşı/2005) gibi filmlere göndermeler yaparak yönetmene, yetmişlerin, seksenlerin sinemasına saygıda bulunan, klasik bilimkurgu öğelerini içermesine karşın duygulu ve hümanist yönünü koruyan film kasabalı çocukların yetişkinlerin gerçekleriyle yüzleşmelerini, masumiyetlerini yitirmelerini, aşık olmalarını içten, ince bir anlatımla  yansıtıyor.

Filmin Özel Bölümler’inde Süper 8’in Ardındaki Düşler’de yaratıcı ekiple söyleşiler, set görüntüleri, Steven Spielberg etkisi, Ziyaretçi Yaşamlar’da canavarın yaratım süreci, filmi yönetmen J.J. Abrams, görüntü yönetmeni Larry Fong, yapımcı Bryan Burk’ün yorumlarıyla izleme seçeneği yer alıyor.

Super 8 (Süper 8)

Yönetmen: J. J. Abrams

Oyuncular: Joel Courtney, Elle Fanning, Kyle Chandler, Riley Griffiths, Ron Eldard, Ryan Lee, Zach Millis, Noah Emmerich/ 2011, 107 dakika, Tiglon.

Format: Dvd, Vcd, Blu-ray.