"Mayınlı arazilerde 4 trilyon dolarlık petrol rezervi var"

Mayın temizliği konusunda Birleşmiş Milletler ''Başarı Sertifikası''na sahip olan Pekkan Şirketler Grubu'nun Başkan Yardımcısı Adnan Volkan Pekkan, Suriye sınırındaki mayınlı arazide en az 4 trilyon dolarlık petrol rezervi bulunduğunu öne sürdü.

24 Haziran 2009 Çarşamba, 08:23
Abone Ol google-news

Yurtdışında Specialist Gurkha Services Şirketi ile ortak anti tank, anti personel, mayın arama, tarama, imha etme ve patlamamış mühimmatların imhası projelerini yürüten Pekkan Şirketler Grubunun Başkan Yardımcısı Adnan Volkan Pekkan, mayın temizleme konusunda toplumda bilgi kirliliği oluştuğunu söyledi.

Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi konusunda 7 yıl önce Genelkurmay Başkanlığı tarafından çağrıldıklarını ve brifing verdiklerini anlatan Pekkan, Türk şirketi olarak bu işe talip olduklarını belirtti.

Sınırdaki mayınlı arazide en az 4 trilyon dolarlık petrol rezervi bulunduğunu savunan Pekkan, ''Petrol oldukça derinde ama kalitesi çok yüksek. Bu petrol çıkartılırsa bölgede terör kalmaz. Diyarbakır İstanbul'dan güzel olur'' diye konuştu.
Mayının temizlenmesinden ziyade oradaki petrolün peşine düşülmesi gerektiğini anlatan Pekkan, şöyle konuştu:
''Biz İngiliz partnerimizle birlikte orayı temizlemeye talibiz. Şirketimiz mayın temizleme konusunda BM'den sertifika almış dünyadaki 5-6 şirketten biridir. Biz burayı son teknolojik cihazlar yardımıyla 3 yıl içinde temizleriz. Bu işin maliyeti konusunda telaffuz edilen rakamların çok daha aşağısında temizleriz."

''Mayınları 4 aşamada temizliyoruz"

Mayın temizlemenin 4 aşaması bulunduğunu anlatan Pekkan, birinci aşamada mayınların yerlerini tespit etmek için özel donanımlı helikopterlerle arazinin mayın haritasının çıkarıldığını, ikinci aşamada da araziye özel donanımlı mayın temizleme araçlarının sürüldüğünü belirtti.

Bu araçların, önünde zincir bulunduğunu ve saatte 40 kilometre hızla giderken önündeki mekanizma ile bu zincirleri sabit bir güçle araziye vurduğunu anlatan Pekkan, bu şekilde mayınların patlatıldığını ifade etti.

Pekkan, mayın patlatan özel donanımlı bu araçların arazide ikisi önde diğeri arka çaprazda olmak üzere 3'lü gruplar halinde çalıştığını belirtti.

Toprağın organik olması istenirse

Toprağın organik tarıma elverişli olması için patlatılan mayın parçalarının büyük konteynırlar aracılığıyla temizlendiğini anlatan Pekkan, ''Mayınlar patlatıldığı zaman parçaları temizlenmediği sürece toprak organik olmaz. Toprak filtreleme işleminden geçirilir. Parçalanan kimyasal kalıntılar, üstte bırakılacak şekilde elenir. Böylece toprak organik tarıma hazır olur'' dedi.

Üçüncü aşamada özel eğitimli köpekler ve uzmanların teknik cihazlarla araziyi taradığını ifade eden Pekkan, son olarak helikopterlerin yeniden arazinin üzerinden geçirilerek mayın kalıp kalmadığının kontrol edildiğini kaydetti.

''Mayın patlatılmadan çıkarılamaz"

''Mayın temizlemenin tek yolu onu patlatmaktır'' diyen Pekkan, bir mayının patlatılmadan çıkartılamayacağını, bunun sadece filmlerde olacağını belirtti.

BM'nin bir çok ihalesinde mayın temizliğinde anti personel mayın için 15-20 dolar, anti tank mayını için ise 45-50 dolar fiyat öngörüldüğünü anlatan Pekkan, şunları kaydetti:
''Suriye-Türkiye sınırında, bazılarının dediği gibi 300 bin-400 bin değil 1,5 milyondan fazla mayın var. Bunun yarısı anti tank, yarısı anti personel mayını. Bazı ülkelerde arazinin büyüklüğüne göre fiyat belirlenir bazılarında ise mayın başına anlaşma yapılır. Suriye sınırı çok büyük bir alan olduğu için mayın başına anlaşma yapılmalı. Genelkurmay'ın tahsis ettiği görevliler gözetiminde günlük patlatılan mayınlar rapor halinde tutulur.''

Türkiye'nin, Ottawa Sözleşmesi'ne göre, 1 Mart 2008 tarihine kadar depolarında bulunan mayınları imha etmesi, 1 Mart 2014 tarihine kadar da topraklarında döşeli mayınları imha etmesi gerekiyor.