MEB'in ders kitabına göre TCMB en büyük döviz kaybını Gezi Direnişi'nde yaşamış

MEB'nin 'Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi' kitabında, Gezi eylemlerinin dış güçlerin işi olduğu, ülke bütünlüğüne karşı yapıldığı çarpıtması yer aldı. Kitapta, Gezi Parkı direnişi döneminde Merkez Bankası’nın en büyük döviz kaybını yaşadığı iddia ediliyor fakat o dönem dolar kuru 1.82’den 1.90’a çıkmıştı.

20 Eylül 2018 Perşembe, 08:48
MEB'in ders kitabına göre TCMB en büyük döviz kaybını Gezi Direnişi'nde yaşamış
Abone Ol google-news

Türkiye’de vatandaşlar, döviz kurunda yaşanan dalgalanmaya bağlı fiyat artışlarıyla boğuşurken okul kitaplarında skandal bir detay ortaya çıktı.

Evrensel'den Dilek Omaklılar'ın haberine göre 12. sınıf öğrencilerinin MEB tarafından hazırlanan Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi kitabında Gezi Parkı direnişine değinilerek “Hükümetten rahatsızlık duyan ve eylemleri organize eden kesimler, hükümetin ekonomik ve demokratikleşme alanında attığı adımların kendi ayrıcalıklarını sonlandırmasından hoşnut değildi” cümleleri ile ifade edildi. Eylemlerin farklı sermaye gruplarının iş birliği ve yabancı istihbarat güçlerinin etkisinde yapılan eylemler olduğu belirtildi.

Kitapta 2013 yılında yaşananların ardından Merkez Bankası’nın en büyük döviz kaybını yaşadığı iddia ediliyor. Kitapta buna kanıt olarak döviz kurlarında yaşanan artışı bile gösteren bir tabloya yer verilmiş.

Öte yandan Gezi Parkı direnişi sırasında dolar kuru 1.82’den 1.90’a çıkmıştı.