"Meclis Başkanı istifa etmelidir"

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, Başbakan Erdoğan'ın, dün TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'i, azarladığını söyleyerek, ''Bu, TBMM'ye hakarettir. Bu koşullarda Sayın Başkan, artık görevini yapamaz haldedir, Meclis Başkanına yakışan, derhal görevinden istifa etmektir'' dedi.

11 Kasım 2009 Çarşamba, 12:31
Abone Ol google-news

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, TBMM Danışma Kurulu toplantısının ardından yaptığı açılamada, CHP, MHP ve DTP'nin bugün Danışma Kurulunu toplantıya çağırdığını, ancak iktidar partisi grup başkanvekilinin toplantıya katılmadığını söyledi.

Bu durumu siyasi nezaketsizlik olarak değerlendiren Okay, ''Danışma Kurulunu 12.30'da toplantıya çağıran Sayın Meclis Başkanı, 10 dakika geçmesine rağmen odasından toplantı salonuna kadar gelemedi. O nedenle, biz 3 grup başkanvekili toplantıdan ayrıldık'' dedi.

Okay, şehit, dul ve yetimler ile harp, maluller ve gazilere ilişkin araştırma önergesinin bugün görüşülmesi konusundaki grup önerilerini Genel Kurula getireceklerini söyledi.
Hakkı Suha Okay, şöyle konuştu:
''Başbakanın, Meclis Genel Kuruluna ara verildiğinde, TBMM başkanını, bazı grup başkanvekilleri ve Başkanlık Divanı üyelerinin yanında azarlamış olması TBMM'ye hakarettir. Bu koşullarda Sayın Meclis Başkanı, artık görevini yapamaz haldedir, öncelikle Meclis Başkanına yakışan, derhal görevinden istifa etmektir. Çünkü Başbakan, Meclis Başkanının amiri değildir. Meclisin sağlıklı olarak yürütülmesi mümkün değildir. Sayın Başkan, ilk yaptığı yönetimde de Meclisteki o gergin ortamın yaratılmasına neden olmuştur.''
 

''İstanbul Belediye Başkanı gibi yöneteceğini zannetmektedir"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, CHP'li bazı milletvekillerince Genel Kurulda açılan pankartlarla ilgili söylediklerinin hukuksal temeli olmadığını söyleyen Okay, şunları kaydetti:

''Sayın Başbakan, milletvekilliği yapmadan doğrudan Başbakan olmuştur. Parlamento İçtüzüğünü, Anayasa'yı bilmemektedir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı gibi, Parlamentoyu yöneteceğini zannetmektedir. Kendisine tavsiyem, önce İçtüzüğü bir okusun. O pankartların açılmasından neden bu kadar rahatsız oldu. O pankartlarda ne yazıyordu? 'Atam seni unutmadık, unutturmayacağız', ''Cumhuriyeti sen kurdun, biz yaşatacağız', 'emanetin emin ellerde.' Atatürk'ün ölüm yıldönümünde, Atatürk'ü anma ile ilgili açılan pankartlar niye rahatsız etmiştir? O pankartlar gazetelerde 1. sayfada yer aldı. Parlamentoda bazı şeyler yapmak isterseniz, gölgelemek isterseniz, yok farzetmek isterseniz; bunu yapamazsınız.''

CHP Grup Başkanvekili Okay, AKP'nin genel görüşmeyi cuma günü yapmak istediğini ifade etti. ''Madem cuma gününe aktarabiliyordunuz, 3 siyasi parti de bunu 10 Kasım günü yapmayalım demişti. Peki niye böylesine gergin parlamento çalışmasına neden oldunuz?'' diye soran Okay, ''AKP'nin, Türkiye'yi teslim alma anlayışıyla her tarafı yönetme anlayışından kurtulması lazım. AKP, bazı kurumlar üzerinde baskı kurabilir, sindirebilir ama TBMM'yi, siyasi parti gruplarını ve CHP'yi ne sindirebilir ne gözdağı verebilir'' dedi.

 

"ŞAHİN, AKP KİMLİĞİNDEN SIYRILMALI"