Menemenli ıspanak üreticisi zor durumda

Son günlerde ıspanak hakkında çıkan zehirlenme haberlerinden etkilenen çiftçiler, Menemen Belediyesi, kaymakamlık ve ilçe ziraat odası desteğiyle seslerini duyurmak için toplandı.

14 Kasım 2019 Perşembe, 19:26
Menemenli ıspanak üreticisi zor durumda
Abone Ol google-news

Zehirlenme vakalarının ardından satışlarının azaldığını, u¨ru¨nlerinin tarlalarda kaldığını belirten u¨reticiler, zor durumda olduklarını ifade etti. Menemen Ovası’nda yetişen u¨ru¨nleri denetlediklerini ve herhangi bir bulguyla karşılaşmadıklarını belirten Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, “İlçemizde bugu¨ne kadar hiçbir zehirlenme vakasıyla karşılaşmadık” dedi.

Aksoy, çıkan haberlerin u¨reticiyi mağdur ettiğini vurgulayarak “Belediye olarak çiftçimizin arkasındayız. Üreticinin sorunlarının giderilmesi için destek olacağız. Bakanlığın ve hu¨ku¨metin de ıspanak u¨reticisine destek olması için çağrıda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı. Menemen Ziraat Odası Başkanı Metin Karagöl ise, “Ispanak u¨reticisi toplumdaki algı nedeniyle zor gu¨nler geçiriyor. Alım olmadığı için u¨ru¨nlerimizin bir kısmı tarlada kaldı. Bir kısım u¨ru¨nu¨ imha ettik” ifadelerine yer verdi. Tu¨rkiye’nin ıspanak u¨retiminde Çin, ABD ve Japonya’nın ardından dördu¨ncu¨ u¨lke olduğunu söyleyen Karagöl, “Tu¨rkiye’de ise u¨retimin yu¨zde 26’sını İzmir yapıyor. Menemen kentteki u¨retimde ilk sırada. Burada yetişen ıspanağı gönu¨l rahatlığıyla tu¨ketebilirsiniz” diye konuştu.

‘Çiftçi ıspanağa kefil'

Etkinlikte söz alan bir u¨retici, “İlçemiz tarımdan besleniyor. 6-7 işkolu buradan geçim sağlıyor. Üru¨nlerimiz tahlil edilip sofralara öyle geliyor. Sağlıklı bir şekilde tu¨ketebilirsiniz” dedi. Zehirlenme haberlerinden sonra sadece çiftçilerin kötu¨ etkilenmediğini, diğer sektörlerin de olumsuz etkilendiğini belirten u¨retici, “Menemenli çiftçi u¨rettiği ıspanağa kefildir” dedi.