Merkez Bankası için korkutan tahmin: Döviz rezervi tükenecek

TD Securities, günde yaklaşık 440 milyon dolar rezerv kaybeden TCMB'nin temmuz başında altın hariç brüt döviz rezervlerinin tükeneceğini öngördü.

27 Nisan 2020 Pazartesi, 16:25
Abone Ol google-news

Kanadalı Yatırım Bankası TD Securities bugün yayımladığı raporda swap adımlarının Merkez Bankası'nın (TCMB) net rezervlerinin eridiği gerçeğini örttüğüne işaret ederek, günde yaklaşık 440 milyon dolar rezerv kaybeden TCMB'nin Temmuz başında altın hariç brüt döviz rezervlerinin tükeneceğini öngördü.

TD Securities'te gelişmekte olan ülke piyasaları Başkanı Cristian Maggio, "TCMB, swap işlemlerini yılın başından itibaren tekrar kullanmaya başladı ve Mart ve Nisan aylarında swap hacmini güçlendirdi. Swapların toplam büyüklüğü 24 Nisan Cuma günü itibariyle 25.6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu, döviz rezervlerinin de aynı dönemde aynı miktarda şişirilmiş olduğu anlamına geliyor" dedi ve ekledi: "Nitekim, swap işlemleriyle yükümlülüklerde karşılığı olmayan varlıkların eklenmesi nedeniyle TCMB'nin bilançosundaki (rezerv kayıplarını) dengeliyor. Daha spesifik olarak, swaplar TCMB'nin günlük olarak bildirdiği Net Finansal Varlıkları şişiriyor."

Raporda TCMB'nin net uluslararası rezerv verilerine swapların nasıl yansımasına dikkat çekilerek, "Normal koşullarda, bu gerçek rezerv rakamlarının ılımlı bir şekilde yuvarlanması olması gerekirdi. Ancak Türkiye'de hata nispeten çok büyük. Swaplar, TCMB'nin temelde net rezervlerini erittiği gerçeğini gizliyor" görüşüne yer verildi.

Raporda verilerin TCMB'nin 17-22 Nisan tarihleri arasında 3.5 milyar dolar daha rezerv kaybına işaret ettiğine dikkat çekilerek, "Özetle TCMB'nin 22 Nisan itibarıyla sadece 1.4 milyar doları kalmış olabilir. 22-24 Nisan'da swapların 1.8 milyar dolar daha artarak 25.6 milyar dolara yükselmesi TCMB'nin net rezervlerinin bu hafta başı itibarıyla tükendiğini gösteriyor.

ŞUBATTA REZERVLER 19.9 MİLYAR DOLAR ERİDİ

TCMB'nin toplam rezervleri kamunun artan döviz arzı ve koronavirüse karşı alınan önlemlerin de etkisiyle şubat sonundan beri 19.9 milyar dolar düşüşle 87.9 milyara dolara geriledi.

TCMB'nin internet sitesinde yer alan verilere göre, 17 Nisan ile biten haftada bankanın altın rezervleri 34 milyar dolar, brüt döviz rezervleri 54 milyar dolar oldu. TCMB'nin net rezervleri de Şubat sonundan beri 38 milyar dolardan 25.9 milyar dolara geriledi.

TCMB'nin geçen yıldan beri swap ile sağladığı dövize karşın rezervlerindeki düşüşte bir diğer belirleyici etken ise kamunun artan döviz arzı.

Bankacıların hesaplamalarına göre 2019'un tamamında 30 milyar doları aşan kamunun döviz arzı bu yıl 20 milyar doları aşmış durumda. bu raporda ilgili tutar 25 milyar dolar olarak ifade ediliyor. İlgili veriler bankacılar tarafından ancak gecikmeli olarak hesaplanabiliyor.

Bu denli döviz arzı ile birlikte TL gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en iyi performanslardan birini gösteriyor. TL'deki kayıp yüzde 14 civarında seyrederken benzer ülke para birimlerinin bazılarında yüzde 30'a yaklaşan kayıplar yaşanıyor.

 TEMMUZ BAŞINDA ALTIN HARİÇ BRÜT DÖVİZ REZERVLER TÜKENİR

Raporda "TCMB negatif rezervlerle çalışabilir mi?" soruna ise şöyle yanıt verildi: 

"Elbette satacak başka varlıklara sahip olduğu sürece geçmişte de olduğu gibi (çalışabilir). Bu tür varlıklar ticari bankanın mevduatları ve altın. Mevcut rezerv tükenme hızında ki bu günde yaklaşık 440 milyon dolara işaret ediyor, TCMB'nin Temmuz ayı başından itibaren altın hariç brüt döviz rezervlerinin tamamen tükeneceğini ve Eylül ayının 3. haftasına kadar altın dahil tüm rezervlerini de tüketeceğini tahmin ediyoruz."

Raporda TCMB'nin tüm likit varlıklarını tamamen bitirmeden önce "mutlaka harekete geçeceği"ne de dikkat çekilerek, "Geriye dönüşün olmadığı bu noktaya gelmeden önce TCMB'nin dramatik faiz artışlarına, sıkı sermaye kontrollerine gitmesini bekliyoruz.

Her ne kadar yetkililer bu tezi reddetseler de çok taraflı bir destek de bir senaryo. Ancak bu seçeneğin ilk iki koşula alternatif değil birlikte uygulanabileceğini düşünüyoruz" görüşüne yer verildi.

Raporda sonuç olarak ise dolar/TL'deki yükselişin devam etmesyile, TCMB'nin de para politikasında sıkılaştırmasının üçüncü çeyrekte başlayacağı öngörüldü. Dolar/TL'nin önümüzdeki yılın başına kadar 8'ye yaklaşarak zirve yalacağı öngörüsü de paylaşılırken "Daha güçlü dolara yönelik küresel trend dönmezse, bu rezerv dinamikleri hem faiz hem de dolar/TL için riskleri daha erken ortaya çıkacağını gösteriyor" öngörüsüne de yer verildi.