'Mersin Cezaevi patlamak üzere'

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi, 650 kapasiteli olan Mersin E Tipi Kapalı Cezaevi'nde 1500 Tutuklu ve hükümlü bulunduğunu belirterek "Mersin Cezaevi patlamak üzere" dedi.

20 Haziran 2012 Çarşamba, 06:53
Abone Ol google-news

Mersin Cezaevi’nde merdiven altları ve ortak alanların koğuşa çevrildiğini söyleyen İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi, “Tutuklu ve hükümlülerin en temel hak ihlallerinde dahi seslerini yetkililere duyuramıyor. Adli mahkûmlar üzerinde baskı daha fazla ve bu baskılar patlama noktasına geliyor. Mersin Cezaevi’nde özellikle bize son aylarda yapılan başvurular cezaevinin patlama noktasına geldiğini ve acil önlem alınmasının büyük zorunluluk olduğunu gösteriyor” dedi.
 

‘A Takımı’ şikayeti

Tanrıverdi, “Mersin Cezaevi’nde ‘A Takımı’ adı verilen özel giyimli ve yaptıklarından sorumlu olmayan 10 kişilik bir gardiyan ekibi var. Osmaniye Cezaevi’nde ‘A Takımı’ denen ekibin uyguladığı hak ihlalleri, mahkûmların anlattıklarıyla yansımıştı ve bunu paylaşmıştık. Mersin’de de böyle bir ekip var ve bize A Takımı’nın uygulamalarıyla ilgili şikâyetler geliyor” diye konuştu.