Mersin'de Arap turist beklentisi

Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra uzun sahil şeridi ile Ortadoğu ülkelerinin dikkatini çeken Mersin'e gelen Arap turist sayısında geçen yıla göre yüzde 50 artış beklendiği bildirildi.

08 Haziran 2010 Salı, 07:38
Abone Ol google-news

Mersin Kültür ve Turizm İl Müdürü Mehmet Çalışkan, son yıllarda Mersin'in Arap turistlerin uğrak noktası haline geldiğini belirterek, bundan da kent ekonomisinin payını aldığını söyledi.
Kente ağırlıklı olarak Kuveyt, Suudi Arabistan, Ürdün, Katar, Suriye, Irak ve İran gibi ülkelerden turist geldiğini belirten Çalışkan, 2007'de 22 bin, 2008'de 30 bin olan Arap turist sayısının 2009'da 40 bine, 2010'da ise yüzde 50 artarak, 60 bine ulaşmasının beklendiğini vurguladı.

Haziran başında başlayan yoğunluğun kasım ayı sonuna kadar devam etmesini beklediklerini dile getiren Çalışkan, şöyle konuştu: ''Mersin, yaz aylarında Arap ülkelerinin gözdesi haline geldi. Çünkü kentimizde Arap turistlerin istediği her şey mevcut. Doğal güzellik, deniz, tarihi mekanlar, alışveriş merkezleri gibi. Zaten Araplar için tarihi yerler ve alışveriş merkezleri vazgeçilmez tatil mekanlarıdır. Ancak konaklama sıkıntımız devam ediyor. Mevcut oteller ve yatak kapasitesi yetmiyor. Bu sıkıntıyı aştığımız takdirde ülkemizde ve kentimizde daha çok Arap turist ağırlayabiliriz. Bu nedenle otel sayısının mutlaka artırılması gerekiyor.''

''Türkiye'nin Orta Doğu'ya açılan penceresi'' olarak tanımlanan Mersin'den Halep'e karşılıklı tren seferleri ile Lazkiye'ye feribot seferlerinin yeniden başlaması halinde, ayrıca vizelerin kaldırılmasının da turizmciler için ayrı bir umut kapısı olduğunu dile getiren Çalışkan, Arap turistlerin, denizi, güneşi, kumu ve doğayla iç içe olması nedeniyle Mersin'i tercih ettiğine dikkati çekerek, ''Hem coğrafi yakınlığı hem de kendilerini ülkelerinde gibi hissetmeleri nedeniyle Arap turistlerin gözde tatil merkezi artık Mersin'' diye konuştu.


Havalimanı beklentisi

Mersin'e yapılması planlanan Çukurova Uluslararası Havalimanı'nın hizmete girmesi ile söz konusu ülkelerden doğrudan uçuşların yapılabileceğini vurgulayan Çalışkan, ''Bu şekilde, gelen turist sayısı katlanacaktır'' dedi.

Arap turistlerin Mersin'e büyük ilgi duyduğunu, özellikle alışveriş merkezlerinde dolaşmayı ve alışveriş yapmayı sevdiklerini belirten Çalışkan, şunları kaydetti: ''İncelemelerimize göre, Arap turistler diğer Avrupalı turistlere oranla daha fazla esnafa para bırakıyor. O nedenle esnafımızın yüzünü Avrupalılardan daha çok Arap turist güldürüyor. Yetkililerden en büyük beklentimiz, kentimize yapılacak havalimanının çalışmalarının bir an önce başlaması. Bu proje hayata geçtiğinde turist sayısı kat kat artacak ve Mersin turizmde önemli bir mesafe kat edecektir.''