Meteoroloji uyardı: Bu akşam kar geliyor, sıcaklıklar 10 derece düşecek

Meteoroloji'nin son tahminlerine göre yurt genelinde hava sıcaklığı 10 derece düşecek. Meteoroloji, yarın öğleden sonra Doğu Anadolu'da yoğun kar yağışı bekliyor. Kar kalınlığının 20 santimetreyi aşması bekleniyor.

15 Kasım 2016 Salı, 11:22
Abone Ol google-news

Meteroloji'nin verdiği bilgilere göre, yurdun kuzey kesimlerinde yağışlı sistem etkili oluyor. Marmara'nın doğusunda hafif şiddetli yağmurlar var. Karadeniz kıyılarında yağışların kuvvetli olması bekleniyor.  Doğukaradeniz'de kar yağışı beklentisi var.

Marmara'nın doğusu, Karadeniz kıyıları ile bugün (Salı) akşam saatlerinden itibaren Karadeniz'in iç kesimleri ile Yozgat ve Sivas çevreleri ile gece saatlerinden sonra Kırşehir, Nevşehir, Osmaniye ve Hatay çevreleri ile Adana'nın doğu, Erzincan'ın kuzey kesimlerinin yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

BU AKŞAM KAR GELİYOR

Yağışların; genellikle yağmur, akşam saatlerinden itibaren Karadeniz'in iç kesimleri ile Kırşehir, Yozgat ve Sivas çevrelerinde karla karışık yağmur, yükseklerinde kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde İç Ege, Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

SICAKLIKLAR DÜŞÜYOR

Sıcaklıkların ülke genelinde 5 ila 10 derece azalması tahmin ediliyor.

Çarşamba günü yağış alanını genişletiyor. Sıcaklıkların düşüşüyle beraber yağmur yerini karla karışık yağmur ve kara bırakıyor.

Marmara'nın doğusunda yağmurlar var. İç Anadolu'nun doğu kesimlerinde kar, batı ve iç kesimlerinde karla karışık yağmur bekleniyor.

Karadeniz'deki yağışlar kıyı kesimlerinde yağmur şeklinde olacak. İç ve yüksek kesimlerde kar ve karla karışık yağmur şeklinde gerçekleşecek.

Doğu Anadolu bölgesinin özellikle kuzey kesimlerinde ve Doğu Karadeniz'in yüksek ve iç kesimlerinde yoğun kar yağışının etkili olması tahmin ediliyor.

Doğu Akdeniz'de yağışlar yağmur şeklinde olacak. Doğu Karadeniz'deki yağışların kuvvetli yağmur olması bekleniyor.

20 SANTİMETREYİ AŞACAK

Yarın öğle saatlerinden perşembe öğle saatlerine kadar ise Doğu Anadolu’nun kuzeyindeki Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan, Bingöl, Muş, Bitlis ve Ağrı'da yoğun kar yağacağı, kar kalınlığının bu bölgelerde 20 santimetreyi aşacağı tahmin ediliyor.

BATI AKDENİZ'DE FIRTINA UYARISI

Bu geceden itibaren Bodrum- Kaş arası ile Antalya Körfezi için fırtına uyarısında bulundu.
Meteoroloji 4'üncü Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, halen kuzeybatı yönünden orta kuvvette esen rüzgarın bu gece Bodrum-Kaş arasında 7 kuvvetinde (50-70 km/saat) fırtınamsı rüzgar, Antalya Körfezi'nde 8 kuvvetinde (60-80 km/saat) fırtına şeklinde esmesinin beklendiği kaydedildi. Açıklamada, "Başta denizci ve balıkçılar olmak üzere meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Fırtına, perşembe sabah saatlerinde etkisini kaybedecektir" denildi.