Meyvesi 2 lira yaprağı 15 lira

Tosya ilçesinde yetiştirilen Kahta üzümünün kilogramı tüketicilere ortalama 2 liradan, yaprağı ise 15 liradan sunuluyor.

29 Ağustos 2014 Cuma, 16:11
Abone Ol google-news

Kastamonu'nun Tosya ilçesinde yetiştirilen Kahta üzümünün kilogramı ortalama 2 liradan, yaprağı ise 15 liradan satılıyor.-

Tosya Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akdiken, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede çeşitli üzümler yetiştirildiğini belirterek, meyvelerinin yanı sıra yapraklarının da ilçenin en çok gelir getiren tarım ürünlerinden olduğunu söyledi.

Ege'deki bazı kentler başta olmak üzere çeşitli bölgelerde de üzüm yetiştirildiğine dikkati çeken Akdiken, şöyle konuştu:

"İlçe genelindeki 5 bin 500 meyve bahçesiyle ilçeye bağlı 54 köyde bulunan, yaklaşık 7 bin dekar üzüm bağlarından yılda 70 ton asma yaprağı hasat ediliyor. Asmaların yaprakları yeterli büyüklüğe ulaşıp satışa sunulacağı günün sabahı erkenden toplanarak pazara getirilir. En çok talep gören yaprak cinsiyse rengi, inceliği ve eşsiz lezzetiyle Kahta türüdür. Bu lezzetini de Ilgaz Dağları'ndan gelen kar suyuyla beslenmesinden alıyor. İlçemizin en çok gelir getiren tarım ürünlerinden asma yaprakları genellikle 2 liradan alıcı bulurken, Kahta türünün yaprakları yaklaşık 15 liraya satılıyor. Yaprak sarmasının ilçede çok rağbet görmesi, her evde haftada en az 1-2 defa pişmesinden de kaynaklanıyor.

Mesela ben evimde yılda yaklaşık 25 kilogram yaprak tüketiyorum. Yaprağa talebin, özellikle Kahta cinsine talebin çok olması, ilçedeki talebi karşılayamıyor bile. Alanın eşsiz lezzetinden, satanın da fiyatından memnun olduğu Kahta cinsi asma yaprağından yapılan sarmaları tatmaya herkesi davet ediyorum."

Üretici İsmail Gürlük (64) de tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Tosya'nın bağlarında uzun yıllardır üzüm yetiştirdiğini anlattı.

Zeytinyağlı olarak Tosya yaprağıyla yapılan sarmaları yiyenlerin, kış aylarında tüketmek için kilolarca yaprak aldığına işaret eden Gürlük, "Yetiştirdiğimiz üzümler en fazla 2 liraya alıcı buluyor. Meyvesinden daha fazla talep gören asma yapraklarıysa 15 liraya kadar alıcı buldu bu sene. Üreticiler açısından sevindirici bir durum bu" diye konuştu.