MHP İstanbul Milletvekili Dr. Hayati Arkaz: "Lozan Türk'ün dirilişinin dünyaya kanıtıdır"

MHP İstanbul Milletvekili Dr. Hayati Arkaz, 96. yıl dönümünde Lozan Antlaşması’nın, Türk’ün dirilişinin dünyaya kanıtı olduğunu ifade etti. Lozan Antlaşması’nın Türk tarihinde inkâr edilemez bir zafer olduğuna değinen Arkaz, “1683 Viyana bozgunundan bu yana batı karşısında gerileyen Türklerin, sınırları belli, bağımsız bir vatan olarak tanınmalarının vesikası olan Lozan Antlaşması, ihlal ve inkâr edilemeyecek bir zırhtır” dedi.

23 Temmuz 2019 Salı, 12:36
Abone Ol google-news

Türk istiklal ve hâkimiyetinin tanınması bakımından önem arz eden, 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Antlaşmasının ve girişilen siyasi mücadelenin 96. yıl dönümünde MHP İstanbul Milletvekili Dr. Hayati Arkaz, Lozan Antlaşması’nın önemine vurgu yaptı. Lozan’da verilen siyasi mücadelenin zaferle sonuçlandığını dile getiren Arkaz, şunları söyledi:
“Kurtuluş yıllarında Türk milletinin dirilişini dünyaya Lozan'da kanıtladık. Lozan’da Türk milletinin namus ve şerefi layıkıyla savunuldu. Milletimizden aldığımız yüksek bir mücadele ruhuyla, vatan ve millet sevdasıyla Lozan'da Türk milletinin varlığı kabul ettirildi. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilam ve ilanının hukuki gerekçe ve şartları oluşturuldu. Lozan Antlaşması’nda Güney sınırı, Batı sınırı ve Irak sınırlarımız, azınlık sorunu, kapitülasyonlar, savaş tazminatı, borçlar sorunu ve boğazlar gibi önemli meseleler masaya yatırılmıştır. Kapitülasyonlar, Antlaşmanın 28. maddesiyle bütün sonuçları ile birlikte kaldırılmış ve yeni Türkiye, asırlardan beri çekilen bir beladan da sonsuza dek kurtulmuştur. Lozan Barış Antlaşması, Türk Kurtuluş Savaşı'nın sağladığı, Türk milletinin hayati hakları ve emellerini gerçekleştirdiği bir eserdir. Lozan Antlaşması zaferimizi, diplomasi ve uluslararası hukuk alanına tescil ettirmiştir. Lozan Antlaşması’nın 96. yıl dönümünde, başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü olmak üzere tüm silah arkadaşlarını saygı, rahmet ve minnetle yâd ediyorum.”

“24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI KUTLU OLSUN”

MHP İstanbul Milletvekili Dr. Hayati Arkaz, basında sansürün kaldırılışının kutlandığı 24 Temmuz Basın Bayramı’nı da unutmadı. Arkaz, “Yöneticiler ile halk arasındaki tarafsız bağ görevi basına mühim bir misyon yüklemektedir. Halkı bilgilendirme, bilinçlendirme, kamuoyunda gerekli hassasiyetleri oluşturma gibi önemli işlevleri bulunan medya ülkelerin gelişimi için de çok önemlidir. Kalemini halkın haber alma özgürlüğüne adamış tüm basın mensuplarının 24 Temmuz Basın Bayramı’nı tebrik ediyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.