MHP'li Vural'dan Erdoğan'a sert çıkış

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, ''İdam cezasının kaldırılmasına 'evet' diyen sensin, alkışlayan sensin. Yalandan kim ölmüş'' dedi.

10 Haziran 2011 Cuma, 10:37
Abone Ol google-news

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, İzmir'in Torbalı ilçesinin Aslanlar köyünde bir kahvede köylülerle yaptığı basın toplantısında, AKP iktidarında Türkiye'de tarımın tamamen çöktüğünü öne sürdü.
''Sekiz buçuk yılda Erdoğan sünesi, kenesi çiftçiyi bitirdi. O doymak bilmiyor, köylü bitiyor. 2 milyon köylüyü yurdundan ettin'' diyen Vural, ''Tarım kesiminin uğradığı zarar 17 katrilyon olmuştur. Kavun ve karpuzda bile kayıp 2 katrilyona varmıştır. Elini vicdanına koy. Toprak aynı. Çiftçi 2002 yılına göre sattığı ürünü daha az değerle satmak zorunda kalıyor. İnsaf. Çiftçiye bu kadar insafsızlık yapılır mı? Türkiye'nin geldiği bu noktada çiftçi öldürülmüştür, bitmiştir'' ifadesini kullandı.

Aslanlar köyünde eskiden pamuk ekildiğini, şimdi ise pamuk ekilemediğini dile getiren Vural, ''Bugün bu köylülerin hepsi haciz kıskacı altında'' dedi. Borcu olmayan köylü kalmadığını ileri süren Vural, çiftçinin ''gemi sahibi'' de olmadığı için yaşama şansı bulunmadığını söyledi.

Süt üreticisinin kazandığı parayla hayvanına yem dahi alamadığını ifade eden Oktay Vural, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Çiftçinin mazotundan ÖTV almışlar. Sizden alıp gemi sahibine, uçak sahibi olanlara vermişler. Böyle bir ülkede Binali Yıldırım ve Ertuğrul Günay deniz otoyolu yapacaklarmış. Siz önce köylüyü doyurun. Ertuğrul Günay, Binali Yıldırım, gel köylünün yanında tartışalım. Bunları güçsüz zannetmeyin. Bir tokat oturttular mı 12 Haziran'da görürsünüz.''

Aslanlar köyünde 1952'den kalma bir traktörün kullanıldığını ve vatandaşın traktörünü yenileyemediğini dile getiren Vural, ''Erdoğan'ın modeli traktör kullanıyorlar'' dedi.
Şeftali, kiraz, nohut, pamuk, üzüm, mercimek gibi ürünlerin 2002 ve 2011 fiyatlarını karşılaştıran Oktay Vural, çiftçinin zararının büyük olduğunu, Başbakan Recep Erdoğan'ın ise kilogramı 60 liraya altın çilekle beslendiğini öne sürdü.

Vural, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da kilise açmakla meşgul olduğu için köylüyü ziyaret edemediğini ifade ederek, şöyle konuştu:
''Kesenin içinde flash bellek olduğunu söylemiş. Bu keseleri dağıtıyorlar. Bir de saat dağıtıyorlarmış. Ey Ertuğrul Günay, çakma saat mi, Rolex saat mi, hangi saati dağıtıyorsun? Cumhuriyet savcılarına sesleniyorum. Ertuğrul Günay saat ve bellek dağıtıyormuş. Çıkın il başkanıyla bu milletin huzurunda vatandaşın oylarını çalmak için altın dağıtmadığınızı söyleyin. Bu köylünün cebinden ÖTV ile para alıyorsun, rantları yandaşlara dağıtıyorsun. Bununla milleti aldatmak için süslü püslü hediyeler dağıtıyorsunuz.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın terör örgütü başının idam cezasının kaldırılmasına ilişkin açıklamalarına da değinen Oktay Vural, şunları söyledi:
''Ölüm cezasının kaldırılmasına ilişkin kanunun görüşülmesi sırasında 41 AKP'li 'evet' oyu kullanmış. Senin milletvekilin idamın kaldırılmasına 'evet' dedi. Bugün kalkmış bu konuda İmralı ile masa kurmuşsun. Bu milletin birliği bütünlüğü peşkeş çekiliyor. İdam cezasının kaldırılmasına 'evet' diyen sensin, alkışlayan sensin. Yalandan kim ölmüş? MHP yükselince Recep Tayyip Erdoğan çakma milliyetçilik pozlarına bürünüyor. Omurgalı olacaksın, omurgalı. Siyaseti de mertçe yapacaksın. MHP olarak biz idamın kaldırılmasına da 'hayır' dedik.''