Milli Eğitim Bakanlığı'ndan aşı genelgesi

Milli Eğitim Bakanlığı, bir genelge yayımlayarak okullarda aşı kampanyasının başlatılacağını ve aşı miktarının belirlenmesi için Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan formların velilere ulaştırılmasını istedi.

12 Kasım 2009 Perşembe, 07:45
Abone Ol google-news

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu genelgede, resmi ve özel tüm okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim ve mesleki eğitim merkezleri ile özel eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere yönelik aşı kampanyası başlatılacağını belirtti.

Çubukçu, aşılamanın mecburi olmaması nedeniyle ihtiyaç duyulacak aşı miktarının tespit edilmesi için Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan form ile aşı yapılacak veya yapılmayacak öğrencilerin belirlenmesini istedi.

Çubukçu, aşılama programı başlamadan önce form dilekçenin öğrenci sayısı kadar çoğaltılıp velilere ulaştırılarak, geri dönüşünün sağlanması ve okul müdürlüklerince muhafaza edilmesi ve okul bazında aşı yapılacak öğrenci sayısının belirlenerek il sağlık müdürlüklerine bildirilmesi talimatını verdi.

Velilerin aşı formu

Velilere ulaştırılacak form dilekçede, domuz gribi hastalığının risk gruplarında ölümlere yol açtığı belirtilerek, aşının neden gerekli olduğu, güvenilirliği, yan etkileri ile aşı yapılmasının sakıncalı olduğu durumlar anlatılarak, "Aşının yararı olumsuz etkileri ile kıyaslandığında çok yüksektir" denildi.

Formda velilerden, "uygun buluyorum, çocuğuma aşı yapılsın", "uygun bulmuyorum, çocuğuma aşı yapılmasın" seçeneklerinden birinin işaretlenerek, formun okul yönetimine veya sınıf öğretmenine teslim edilmesi istendi.