MİT TIR'larıyla ilgili yayınlara yasak soruşturması

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Adana ve Hatay'da durdurulup aranan ve MİT'e ait olduğu açıklanan TIR'lar ile ilgili bugün Cumhuriyet'te yayınlanan haber ve görüntülerle ilgili soruşturma açıldığı açıkladılar.

29 Mayıs 2015 Cuma, 17:13
Abone Ol google-news

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı açıklamasında şöyle denildi: "01.01.2014 tarihinde Hatay ili, Kırıkhan ilçesinde ve 19.01.2014 tarihinde Adana'da durdurulan araçlarla ilgili bazı internet haber sitelerinde çıkan yayınlarla ilgili olarak Adana 5'inci Sulh Ceza Hakimliğince 14.01.2015 tarihinde ve 2015/ 197 D. iş sayılı kararın aldığı, bu kararda konuya ilişkin internet adreslerindeki tüm yayınlara yönelik erişimin engellenmesine, kararın gereği için Erişim Sağlayıcıları Birliğine gönderilmesine, ayrıca 5187 sayılı Basın Kanununun 3/2. maddesi gereğince soruşturma dosyası hakkında yazılı, görsel ve internet medyasında her türlü yayın yapılmasının yasaklanmasına dair karar verildiği ve bu kararın gereğinin yapılması için ilgili kurum ve kuruluşlara gönderildiği, buna rağmen özellikle 29.05.2015 günü bazı basın yayın organlarında ve internet haber sitelerinde gerçeği yansıtmayan haber, yorum ve görüntülerin yayınlandığı görülmüştür. Bu yayınları yapan kişilerle ilgili olarak soruşturma başlatılmıştır."

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, MİT'e ait yardım TIR'larıyla ilgili olarak bugün Cumhuriyet'te yayınlanan haber ve görüntüler için TCK'nın 327, 328 ve 330'uncu maddeleri ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 6 ve 7. maddeleri uyarında "devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme" "siyasi ve askeri casusluk" "gizli kalması gereken bilgileri açıklama" "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçlarından söz konusu yayınları yapanlar hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.