'Mor Beyin' mağdurları: İşe iade kararını işçi tulumuyla aldı

Eğitim Sen üyesi öğretmen Semih Babacan, telefonunda ByLock olduğu iddiasıyla işinden atılmıştı. Ailesinin geçimini Şanlıurfa’daki sanayi sitesinde tamircide çalışarak sağlayan Babacan’ın “Mor Beyin” mağduru olduğu anlaşıldı. Son KHK ile görevine iade edilen Babacan, iade yazısını almaya işçi tulumuyla gitti. Eğitim Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İsmail Tutal, “Bizi işten atanlar aç kalıp itaat

14 Ocak 2018 Pazar, 22:36
Abone Ol google-news

Şanlıurfa’da son KHK ile görevine iade edilen öğretmen Semih Babacan, göreve iade yazısını almaya sanayide çalıştığı iş elbisesiyle gitti.

Eğitim Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İsmail Tutal, 686 sayılı KHK ile ihraç edilen üyeleri Semih Babacan’ın oto tamirciliğine başlayıp onuru ile ekmeğini kazanmaya devam ettiğini söyledi.

‘Belki utanırsınız’

Tutal, “ByLock yüzünden ihraç edildiğini öğrenir öğrenmez savcılığa dilekçeler verildi. Eğitim Sen üyesi olduğunu, FETÖ ile ilgisinin olmadığını her yere söyledik ama sesini duyuramamıştık. Hiçbir yere kendimizi anlatamadık. Son KHK ile görevine iade edildi” diye konuştu.

Tutal, kendilerinin vatan hainiymiş gibi bir pozisyona koyulup bir gecede mesleklerinden edildiklerine değinerek, “Bizi mesleklerimizden ihraç ettiler aç kalacağımızı, itaat edeceğimizi, kendilerine karşı el pençe duracağımız zannettiler. Biz asla bunu yapmadık. Direndik. Dayanışma fonları oluşturarak birbirimize kenetlendik” dedi. Semih Babacan’ın üniversite öncesi tamircide çalıştığını dile getiren Tutal şöyle devam etti: “İhraç edildikten sonra bakmak zorunda olduğu eşi ve çocuğu olduğu için tekrar o işi yapmaya başlamıştı. Semih o elbiseleriyle işe iade kâğıdını almaya giderek ‘Ben sanayiden çıktığım yağlı elbiselerimden utanmıyorum. Bu benim onurumdur, ekmeğimi kazandım. Bu elbiselerimle Milli Eğitim’e girip iade kâğıdımı aldım. Utanmadığımı görün belki siz utanırsınız’ mesajını verdi. Çok onurlu bir davranıştır.”

KHK ile öğretmenlikten ihraç edilen ve sanayide çalışmaya başlayan Babacan, iade belgesini almaya işçi tulumuyla gitti.