Motifi papaza benzetip cami halılarını kaldırdılar

Batman'da bazı camilerde bulunan halıların üzerindeki motiflerin Hristiyan papazlara benzediğini öne süren cemaat bunların üzerinde namaz kılmak istemediklerini belirterek tepki gösterdi.

26 Temmuz 2014 Cumartesi, 16:29
Abone Ol google-newsBatman'da bazı camilerde serili halı üzerine farklı simgelerin bulunması, cemaat arasında tartışmaya yol açtı. Ramazan ayında teravih namazlarında bazı camilerdeki halılarda simgelerin Hıristiyan papazlara benzediğini belirten cemaat şikayette bulundu. Batman İl Müftüsü Hasan Çağlar, kent merkezinde 10'a yakın camide bulunan simgeli halıların kaldırılabileceğini söyledi. Kentteki 140 cami arasında Bayram, Kudret, Aygün, Bahçelievler ve bazı camilerde halılar üzerindeki figürlerin kaldırılması için yapılan şikayetleri değerlendirdiklerini belirten Çağlar; şöyle dedi:

"Cami halıları üzerinde ilk bakışta anlaşılmayan bazı figürlerin yakından iyi incelendiğinde farklı simgelerle donatıldığı ortaya çıkıyor. Bu figürlerin kaldırılması için her yolu denedik. Kaldıramayınca halıların tamamını değiştirmekten başka alternatifimiz yok."

Papaz simgelerinin yansıdığı halılardan cemaatten şikayet aldıklarını söyleyen bazı cami imamları, namaz kılarken bu simgelerin dikkat çektiğini ve bazı kişilerin bu halıları görünce namaz kılmadan camiyi terk ettiğini ifade etti.