Muharrem İnce'den 'Devam' mesajı

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçim sonuçlarının büyük oranda belli olmasının ardından kameraların karşısına geçti. Erdoğan'ın kazandığını kabul ettiğini söyleyen İnce, "Bize düşen seçimde birlikte yaşadığımız heyecanı inancı büyüyerek devam ettirmektir. Sizlerin bana olan güveni devam ettiği sürece mücadelemi sürdüreceğim." dedi.

25 Haziran 2018 Pazartesi, 11:16
Muharrem İnce'den 'Devam' mesajı
Abone Ol google-news

<video:1008623>

24 Haziran seçim sonuçlarının büyük oranda belli olmasının ardından CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce kameraların karşısına geçti. CHP Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen İnce "Devam" mesajı verdi. 

<haber-dikey:1008595>

İnce'nin konuşmasından satır başları şöyle:

-Beni kimse tehdit etmedi, edecek adam da anasının karnından doğmadı.

-Asparagas haberlerle başlayayım. Beni kimse tehdit etmedi. Bunlar birkaç şizofrenin demesi. Ben Saray'a gitmişim falan. Birincisi bu. İkincisi 15 milyon yurttaşımız bize oy verdi. Birinci hadefimiz bunu 30 milyon yapmak. Bunun için uğraşacağım. Bunun bilinmesi lazım. Bugünden sonra AK Parti Genel Başkanı gibi davranmasın. 

-Bizlerin ve gelecektekilerin hayatını etkileyecek bir seçim yaşadık. Her şeyiyle adaletsiz bir seçim olmuştur. Seçime kan damlamıştı. Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum. Bu seçimde hayır bloğunun 16 seçimden geride bir oy alması açıklanmaya muhtaçtır. Sandıklarda usulsüzlük yaşandığını gördük.

-Seçimde her sandıkta ıslak imzalı mühür bulunur. Bizim için geçerli olan bu sonuçlardır.

-Seçim sonuçlarını kabul ediyorum.

"EKSİKLERİMİZİ TAMAMLAMAK ZORUNDAYIZ"

Türkiye demokratik değerlerle bağını koparmıştır. Parlamenter sistemle bağını koparmıştır. Toplumsal barışımızı tehdit eden faktörler iş başında olmaya devam edecektir. Tam anlamıyla bir tek adam rejimine geçilmiştir. Geleceğimize dair her zaman büyük endişelerimiz olmaya devam edecek. Her 3 vatandaştan birinin onayını almış biri olarak tüm vatandaşların takdirini kazanma mücadelemi sürdüreceğim. Bize düşen söylediklerimizin takipçisi olmak ve seçimde yaşadığımız heyecanı büyüterek devam ettirmektir. Türkiye, Tayyip Erdoğan ve kadrolarıyla yaşamını sürdüremez.

YEREL SEÇİM UYARISI 

Yerel seçimlere kadar süreci çok iyi değerlendirmeliyiz. Kendi adıma beni aday yapan partime ve tüm seçmenlere dönük çıkaracağımız sayısız dersler bulunmaktadır. Eksikliklerimizi tamamlamak zorundayız. Bize düşen yanlışlarımızı düzeltmek olmalıdır. Birbirimize güvendiğimizde çok şeyler yapabileceğimizi bu seçim göstermiştir. Geleceğimizi kazanmak için herkesle birlikte olmaya devam etmeliyiz. Benim gündemim Türkiye'dir. 15 milyon insan bana güvenip oy vermiştir. Gençlerin payının çok yüksek olduğunu biliyorum. Sizlerin bana olan güveni devam ettiği sürece ben bu mücadeleyi sürdüreceğim. Aynı kararlılıkla bugünden itibaren çalışmaya devam edeceğim.

"YENİ REJİM TÜRKİYE İÇİN TEHLİKE" 

-En başta söyleyeceğim uygulanacak yeni rejimin Türkiye için büyük bir tehlike olduğudur. Bunu yaşayacağız ve bedelini birlikte ödeyeceğiz.

-Tam anlamıyla tek adam rejimine geçilmiştir. Geleceğe yönelik kaygılarımız olmaya devam edecektir. bu seçim sürecinde her 3 vatandaşımızdan birinin oyunu almış biri olarak bu güveni sürdüreceğim.

-Bize düşen seçimde birlikte yaşadığımız heyecanı inancı büyüyerek devam ettirmektir.

-Sorunların nedenleri olanlardan çözüm olmalarını beklemek mümkün değildir. 

-Beni aday yaptıran partime ve oy verenlere teşekkür ediyorum Eksiklikler yanlışlar bulunabilir. Bize düşen bunları düzeltmektir.

-Ülkemizin geleceği için hissettiğimiz kaygıları dünden daha fazla hissetmeye devam etmeliyiz. Benim gündemim Türkiye'dir 15 milyon insan bana güvenip oy vermiştir. Gençlerin payının yüksek olduğunu biliyorum.

- Razaman ayında beni meydanlarda yalnız bırakmayanlara o esnada çocuğunu uyuturken çocuğunu uyandırdığımız annelere teşekkür ediyorum. Aynı kararlılıkla çalışacağımı belirtiyor herkese teşekkür ediyoruım. Mücadelenin çok çeşitli yolları vardır. Bunun yolları bulunacaktır. Teşekkür ederim. Yüzde 8 lik farkın nedeni? Ben tek başıma CHP'ye akıl verecek insan değilim. Ortak akıl önemlidir. Sizlerin bana olan güveni devam ettiği sürece mücadelemi sürdüreceğim.

İnce açıklamarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı. İnce'ye sorulan sorular ve cevapları özetle şöyle:

Açıklama için niye bugüne kadar beklediniz?

Bir hatam oldu. İsmail Küçükkaya'ya arkadaşça belirttim. Bunu haber yapacağını düşünmedim. İnsanların bu şekilde öğrenmesini istemezdim. Demek ki gazetecilerle dost olurken daha dikkatli olmak gerekirmiş, düşünemedim.

Kameraların karşısına çıkacaktım. Hatta 5'e 10 kala YSK'nin önündeydim. Fakat oy çalmışlar mıdır? Çalmışlardır. 10 Milyon çalmışlar mıdır? Hayır. Bu palavradır.

Kılıçdaroğlu ile görüştünüz mü?

Kılıçdaroğlu ile telefonda konuştuk. Yüzyüze gelmedik geleceğiz tabii.

Oy veren 15 milyon'la birlikte yürümeye devam edecek misiniz?

Onlar istedikçe devam edeceğim. Durumu görmek istedim. İhtimal dahilindeydi. 50'nin altına düşmesi. Bunu görmek istedim. Diğer partiler az oy aldı. CHP'nin 77'den 41 yıl sonra daha 30 barajının üstünde yüksek bir oy almışız. Türkiye'nin nasıl daraldığını nasıl kuşatıldığını her birlikte göreceğiz. Buradan çıkışın sonucu bütün kesimlerden oy almışız. Türkiye'deki siyasi yalpazede kim varsa bize yansımıştır. 30'un içinde bütün partiler var. Hepimizin cumhurbaşkanı sloganının doğru bir slogan olduğunu gördük.

Meral Akşener'le görüştünüz mü?

Hayır görüşmedim ama görüşeceğim.

"SOKAKLARA ÇIKALIM DEMEK DEMOKRASİYE SAYGISIZLIKTIR"

Eldeki tutanaklara göre yenilmişseniz yenilmişsinizdir. Açık ara bir durum var. Bunu kabul etmeyeceksiniz de neyi kabul edeceksiniz galip gelmiştir yapılacak birşey yoktur. Bunu kabul etmek gerekir. Demokrasi bunu gerektirir. Yapacak bir şey yok. Galip gelmiştir. Galip geldiğini de kutlayamayacaksan yarışa girmeyeceksin. Yenilmişseniz, yenilmişsinizdir. Sokaklara çıkalım demek demokrasiye saygısızlıktır.

Siyasete devam edecek misiniz?

30 barajını geçen bir İnce siyasete devam etmez mi? Bunu kendine bir sor istersen. Erdoğan ile Abdullah Gül kavga etsin, bizim oyumuz artsın mantığında değilim. Bu mantıkta değilim. Hazırlık neyse onu yapacağız. 50 günlük kampanyada 30 barajını aştık.

"CHP'NİN DEMİRTAŞ'A ÖZGÜRLÜK SÖYLEMİ OLMADI"

CHP'nin Demirtaş'a özgürlük söylemi olmadı, ben duymadım en azından...

İlk turda hedefim 35'di. 35'i aşarsak ikinci turda bu seçimi alırım diyordu. Ben HDP ve İYİ Parti'nin de 12'yi geçeceğini düşünüyordum. Ben seçimi alacağımıza inanıyordum. Diğer partiler çok az oy aldı, umduğum gibi olmadı.

Ben adaylığım sırasında Erdoğan'ı, Akşener'i ziyaret ettim. Siyasetin normalleşmesi lazım. Ziyaret edebilirim. Bundan özel bir siyasi anlam çıkmasın.

Yalova'da niçin Erdoğan sizden daha çok oy aldı?

Yalova küçük bir ildir. Rize gibi bir yer değildir. Anlıyorsunuz siz ne demek istediğimi.

"TÜRKİYE BÖLÜNMEZ"

Türkiye bölünmez. Dün görüşlerine hiç katılmadığım Erdoğan bile güzel bir şey söyledi. 'Biz de katılım yüzde 80'lerin üzerinde. Katılımın yüzde 40 olduğu ülkeler bile demokrasi var diyor' dedi. Doğru bir söylemdi. Kendi göbeğimizi yine kendimiz keseceğiz. Herkese teşekkürler.